Careienii obţin trei, CSM-Olimpia se întoarce cu zero puncte de la Oradea

Cele două echipe sătmărene au jucat sâmbătă pentru etapa a 16-a din Liga 3, Seria 10. Dacă Victoria Carei a reuşit să lege al doilea succes consecutiv, CSM Olimpia s-a întors fără puncte de pe stadionul Iuliu Bodola.

CSM Olimpia Satu Mare a pierdut primul meci oficial al sezonului, 1-2 la Oradea cu FC Bihor. Înfrângerea a dus şi la pierderea locului 2 din clasamentul seriei, în timp ce FCBihor a urcat pe locul 1 luând locul Gloriei Bistriţa, echipă care a pierdut la Zalău. Meciul de la Oradea, aşa cum am putut constata din transmisia în direct pe facebook, a fost dominat teritorial de echipa gazdă care a reuşit să deschidă scorul în minutul 15 după o pătrundere cu mingea la picior în careul sătmărenilor, de unde adversarul l-a învins apoi pe Anca-Trip cu un şut plasat. La pauză antrenorul Tiberiu Csik a efectuat două schimbări, cu Zsiga şi Lazăr în locul lui Mărieş şi Suveg. Asta s-a văzut în joc pentru că CSM Olimpia a reuşit să egaleze în minutul 57 prin Zsiga care a marcat în urma unei lovituri libere de la 18 metri. Din păcate, trei minute mai târziu gazdele au egalat după o fază fixă. Serediuc a executat un corner de pe partea dreaptă, iar fundaşul Andrei Gal, urcat în atac, a marcat cu o lovitură de cap şi şi-a dus echipa în avantaj, 2-1. Timp pentru un gol egalizator era suficient dar atacurile echipei sătmărene nu au reuşit să spargă defensiva Bihorului. În plus, nici schimbările efectuate de Tiberiu Csik, cam târziu după părerea noastră, nu au avut efectul scontat. Drept urmare, formaţia sătmăreană a pierdut meciul şi a coborât un loc în clasament, pe câtă vreme FC Bihor s-a instalat în fotoliul de lider.

Urmează acum meciul cu SCM Zalău, unul ce poate fi hotărâtor în ceea ce priveşte poziţia echipei sătmărene în clasamentul final seriei.

Au jucat:
FC Bihor: Bob – C. Jurj, Gal, Farcaş, Gunie – Gherman, Petruş – T. Serediuc (76 Drăgan), Roşu (64 Ad. Popa), Gheorghiţă (89 Stan) – M. Hosu (76 A. Hosu).
CSM Olimpia: I. Anca Trip – Ciul, Mureşan, Negrea, Brata – Rodri Hernando,A. Micaş(78Tamas), Bura (Ziman). Mărieş (46 Zsiga) – Suveg (46 Lazăr) , D. Baior (Mansour). Antrenor: Tiberiu Csik.

3 puncte preţioase pentru careieni

CSM Victoria Carei a jucat pe teren propriu în această rundă. Adversarul său a fost Sportul Şimleu Silvaniei, echipă aflată şi ea în partea de jos a clasamentului. Echipa sătmăreană a reuşit să câştige şi de această dată şi să îşi ofere un pic de linişte în ceea ce priveşte locurile ”alunecoase”. Singurul gol al meciului a fost marcat de Cosmin Berindea în minutul 63. Victoria Carei s-a distanţat în clasament faţă de ultimele două clasate, iar acum se pregăteşte de un nou ”derby” al subsolului, de deplasarea cu ”lanterna roşie”.

Victoria Carei: Gorbe Florin – Bîrle Teodor,TandChristian, VajdaRoland, Kinczel Ervin, Tilinger Daniel, Ardelean Raul, Berindea Cosmin, Nwokoecha Chukwuebuka, Feier Daniel. Rezerve: Mitracica Erik, Nyilvan Bogdan, Marinaş Adrian, Bokyi Dmytro, Nyilvan Rareş, Raţ Raul, Feher Luca, Popovits Patrick, Haller Dominik. Antrenor: Marius Botan.

5.Lotus Felix 16 7 6 3 26-21 27
6.Minerul Dej 16 6 2 8 21-23 20
7.CSM Sighet 16 4 5 7 21-28 17
8.Victoria Carei 16 4 2 20 14-28 14
9.Sportul Şimleu 16 3 3 10 11-23 10
10.CFR Cluj II 16 2 4 10 11-28 10

Etapa viitoare: CSM Olimpia – SCM Zalău, FC Bihor – CSM Sighet, CFR II – Victoria, Sportul Şimleu – Minerul Ocna Dej, Gloria Bistriţa – Lotus Felix.