19 pescari s-au întrecut duminică pe Lacul de pescuit de la Turulung

Pescarii de la Turulung

Primul loc la Concursul “Match-ul de Toamnă” a fost ocupat de Remetean Zoltan din Satu Mare

Duminică, 21 octombrie 2012, 19 pescari din Satu Mare, Negreşti Oaş şi Baia Mare şi-au dat întâlnire pe Lacul de pescuit de la Turulung. Administratorul bălţii, Kiss Ioan, a organizat Concursul de pescuit “Match-ul de Toamnă”, eveniment competiţional încununat de succes, am putea spune, dacă ţinem cont de faptul că vremea a fost perfectă pentru o partidă de pescuit, iar firul întins la cele mai multe pontoane.

Activitatea pe baltă a început de bună dimineaţa, întâlnirea iubitorilor acestui sport fiind programată pe ora 7. Tragerea la sorţi a standurilor a fost de departe un moment pe placul concurenţilor, organizatorul competiţiei întâmpinându-i cu câte un păhărel de pălincă. Pe păhărele erau trecute şi numerele standurilor de la care mai apoi pescarii s-au întrecut în a scoate cât mai mult peşte. S-au ocupat locurile, s-a făcut nădirea grea, iar în următoarele 8 ore s-a pescuit. Concurenţii au apreciat evenimentul, mai ales regulamentul concursului care specifica faptul că fiecare concurent putea folosi o singură lansetă, cu un cârlig. Unii şi-au încercat norocul la match, alţii la sheffield, rubeziană sau vargă. La cântar au intrat speciile roşioară, babuşcă, plătică, crap, caras, caras auriu, crap koi şi amur.

Adrian Fabian, unul dintre pescarii concurenţi, ne-a mărturisit că acest gen de concurs, la plută, este unul solicitant pentru amatorii sportului cu undiţa. Un alt pescar ne-a spus că ţine foarte mult şi de noroc rezultatul final. Fluierul final, la ora 16 şi jumătate, i-a făcut pe cei 19 concurenţi să scoată beţele din lac. Rând pe rând, capturile pescarilor au fost puse pe cântar, iar după cântărire a urmat premierea, un alt moment emoţionant, mai ales că “lupta” a fost strânsă. Premiul I la Concursul de pescuit “Match-ul de Toamnă” de pe balta de la Turulung a fost câştigat de Remetean Zoltan, cu o cantitate de 6,12 kilograme peşte. Pescarul ocupant al primei poziţii a reuşit să scoată din baltă şi cel mai mare peşte, un crap de 5,25 kilograme. Locul al II-lea a fost câştigat de Gheorghe Grec, cu 5,54 kilograme peşte, iar pe poziţia a treia s-a situat Mircea Vatamaniuc, care a prins 5,49 kilograme peşte.

Toţi pescarii au primit diplome de participare, iar concurentul Maier Csaba a primit şi diploma de fair-play pentru diferenţa de un gram. Câştigătorii primelor trei poziţii au primit din partea organizatorului Kiss Ioan nu doar diplome, ci şi cupe, medalii şi premii consistente constând într-o varietate de produse de pescuit. Şi, cum e tradiţia, după concurs cei 19 pescari au avut parte şi de o masă pescărească, o ciorbă delicioasă de peşte pregătită de Kiss Ioan.

Certeze: Un sătmărean a fost prins la furat

Poliţiştii sătmăreni, sesizaţi cu privire la comiterea mai multor infracţiuni de furt din locuinţe, au depistat principalii suspecţi în aceste cazuri, întocmind pe numele acestora dosare penale. Hoţii continuă să le dea mari bătăi de cap poliţiştilor din întreg judeţul.