Image 1
Image 2
Sigla Informatia Zilei
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Asculta acest articol

Paula Pastiu obţine o nou medalie la judo

Sportiva antrenată de Marian Halas, Paula Pauştiu a obţinut un nou rezultat foarte bun. De data aceasta, sportiva de la CSM Satu Mare a urcat pe podium la Campionatul Naţional de judo.
Paula Pastiu a făcut un concurs bun şi a urcat pe treapta a 3-a a podiumului cucerind astfel medalia de bronz la categoria +78 kg. Naţionalele au avut loc în weekend în Sala Polivalentă a Complexului Olimpic Sportiv Izvorani.
Paula este componentă a lotului naţional de junioare, alături de care săptămâna trecută a cucerit medalia de bronz la Cupa Europei organizată la Sarajevo.
Tot la Naţionale, la categoria 57 kilograme fosta componentă a lotului national cubanez, Jamez Romero, legitimată acum la CSM şi antrenată de Yagnelis Mestre s-a calificat în finală, şi a obţinut medalia de bronz.
Marian Halas anunţă că sportivii din loturile U16 şi U14, la sfârşitul săptămânii viitoare se vor deplasa la Sibiu, unde se vor organiza Naţionalele la individual, iar CSM va fi reprezentată de 5 judoka.
Totodată în data de 27-28 mai Satu Mare va fi gazda uneia dintre cele mai importante competiţii interne destinată seniorilor, Cupa României la individual, feminin şi masculin.

George Kadar şi Alexia Turcu au cucerit aurul la Naţionalele de atletism
În total, sătmărenii şi careinii au obţinut 6 medalii

La sfârşitul săptămânii trecute s-au desfăşurat la Bucureşti două etape finale de Campionat Naţional< Campionatul Naţional de Probe Combinate în sala (heptatlon la masculin şi pentatlon feminin), atât la categoriile de senior şi tineret cât şi la categoriile de juniori şi Campionatul Naţional de Aruncări Lungi, (disc, suliţa, ciocan) de juniori şi copii, desfăşurat în aer liber.
 La probe combinate, atleţii judeţului Satu Mare au obţinut următoarele rezultate:
• Kadar George Gabriel, (antrenor Macarie Horea) de la CS Satu Mare, a câştigat două medalii de aur atât la senior cât şi la tineret, în proba de heptatlon cu 4798 puncte
• Cură Roxana de la Lic. Teoretic Carei (antrenor Turcu Florin), medalie de argint la categoria de junioare under 20, în proba de pentatlon cu 3138 puncte
• Leordean Luca, de la LPS-CS Satu Mare (antrenor Achim Radu), medalie de bronz la categoria juniori under 20, în proba de heptatlon cu 4039 puncte
• Deac Bianca, de la LPS-CS Satu Mare (antrenori Butean Marius, Macarie Horea), locul 5 la categoria de junioare under 18,  în proba de pentatlon, cu 2573 de puncte
 În cadrul finalei de aruncări lungi am fost reprezentaţi de Turcu Alexia de la Liceul Teoretic Carei (antrenor Turcu Florin) care a cucerit medalia de aur în proba de aruncare a discului  la categoria under 16 ani, cu performanţă de 39.26 metri şi medalia de bronz la categoria under 18 ani cu performanţă de 37.75 metri.
 De notat este faptul că atletul Kadar George Gabriel reuşeşte performanţă de 7.24 metri la săritură în lungime cu elan, din cadrul heptatlonului, devenind primul atlet sătmărean care reuşeşte să sară peste 7 metri. De asemenea Turcu Alexia, reuşeşte să urce pe podium, la o categorie superioară,  under 18 ani.

Rezultatele din fotbalul judeţean

Liga 4 Elite, Seria A (etapa 11)
Ştiinţa Beltiug – Voinţa Turţ 4-1
Turul Micula – Unirea Păuleşti 3-0
Sportul Botiz – Oaşul 1969 0-2
Recolta Dorolţ – Talna Oraşu Nou 0-5
CLASAMENT
1. Oaşul 1969 11 9 0 2 46-6 27p
2. Talna Oraşu Nou 11 8 1 2 38-12 25
3. Recolta Dorolţ 11 8 1 2 30-13 25
4. Sportul Botiz 11 6 1 4 27-23 19
5. Ştiinţa Beltiug 11 6 0 5 27-33 18
6. Turul Micula 11 3 1 7 18-38 10
7. Unirea Păuleşti 11 1 0 10 9-47 3
8. Voinţa Turţ 11 1 0 10 14-47 3

Etapa a 12-a –
Voinţa Turţ – Recolta Dorolţ
Talna Oraşu Nou – Sportul Botiz
Oaşul 1969 – Turul Micula
Unirea Păuleşti – Ştiinţa Beltiug

LIGA A IV-A ELITE – SERIA B – ETAPA A 11-A
Fortuna Căpleni – Schwaben K. Cămin 2-2
Stăruinţa Berveni – Luceafărul Decebal 3-0
Viitorul Vetiş – Olimpia MCMXXI 0-3
Unirea Tăşnad – AS Căpleni 4-0

CLASAMENT

1. Olimpia MCMXXI 11 9 2 0 53-3 29p
2. Unirea Tăşnad 11 9 2 0 47-9 29
3. Viitorul Vetiş 11 8 0 3 41-14 24
4. Luceafărul Decebal 11 4 1 6 21-35 13
5. Schwaben K. Cămin 11 3 1 7 18-37 10
6. AS Căpleni 10 1 3 7 15-53 6
7. Fortuna Căpleni 11 1 2 7 11-34 5
8. Stăruinţa Berveni 10 2 1 7 9-30 7

Etapa a 12-a –
AFC Căpleni – Schwaben K. Cămin
Unirea Tăşnad – Viitorul Vetiş
Olimpia MCMXXI – Stăruinţa Berveni
Luceafărul Decebal – Fortuna Căpleni

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Connect with