Victorie importanta, in urma careia satmarenii au egalat liderul in clasament

FC Olimpia – Unirea Floresti 2-0 (0-0)

Jucatorii s-au bucurat alaturi de galerie la golul lui Danila

Victorie importanta obtinuta de Olimpia in dauna Unirii din Floresti. Victorie care, coroborata cu egalul realizat de Corona, 0-0 la Livezile, face ca formatia satmareana sa egaleze liderul la puncte. Dar nu duce Olimpia pe primul loc din cauza golaverajului inferior. Dar urmeaza, in Vinerea Mare, derby-ul Corona Brasov – Olimpia Satu Mare Iar un egal sau, de ce nu, o victorie a Olimpiei pe terenul echipei din Brasov, ar face din formatia satmareana favorita la castigarea seriei.

Altfel Olimpia a jucat bine in meciul de sambata chiar daca golurile victoriei s-au marcat in ultimele 20 de minute. Olimpia si-a dominat uneori categoric adversarul, neinvins in retur, iar in prima repriza am numarat cel putin 4-5 ocazii mari in dreptul formnatiei satmarene. A ratat mai intai Hanus, bara in minutul 13, apoi l-a imitat Feier (min.34) care a trimis cu capul din 5 metri pe langa, apoi Hanus a sutat din nou, dar pe langa, iar in minutul 40 Hanus si Feier n-au reusit sa impinga balonul in plasa la o minge balbaita de aparatorii oaspeti. Dupa pauza, vreme de 15 minute, Olimpia domina teritorial dar fara a-si crea ocazii importante. Dar in minutul 64 antrenorul Tiberiu Csik face o schimbare inspirata si-l introduce in teren pe Danila in locul lui Marinas.  Iar Danila a marcat primul gol si a fost coautor la al doilea.

Astfel, in minutul 71, portarul oaspetilor a respins sutul lui Villand in corner. Lovitura de colt, executata de Zsiga, i-a prilejuit lui Danila un gol spectaculos, lovitura de cap, la coltul scurt al portii oaspetilor. In minutul 77 s-a inscris al doilea gol al Olimpiei dupa o faza simpla. Portarul Suta a degajat lung, in terenul advers, Danila a deviat cu capul la Feier iar atacantul satmarean s-a trezit doar cu portarul in fata pe care l-a lobat elegant. Una peste alta, victorie meritata a Olimpiei, a cincea consecutiva, indelung aplaudata de cei circa 1500 de spectatori prezenti la meci.
* Olimpia: Suta – Mos, Heil, Micas, Homorozan, Hanus (60 Marian Pop), Botos, Villand (89 Mihai Pop), Zsiga, Marinas (64 Danila), Feier (85 Gavrilescu).