Rezultatele obținute de șahiștii de la LPS la C.N. al CSȘ-urilor

Picture 4

Timișoara a fost gazda în perioada 27-30 martie a Campionatului Național al Cluburilor Sportive Școlare, un concurs de șah, dedicat sportivilor de până la 18 ani.

Au fost prezenți și sătmăreni de la Liceul cu Program Sportiv, iar în cele ce urmează, vă prezentăm rezultatele obținute, separat, la fete și băieți.

La băieți, dintr-un total de 24 de participanți, în vârstă de 15 ani, Alex Geiger s-a clasat pe locul 2, iar Dan Dicu, în vârstă de 13 ani, pe locul 6.

La fete s-au înscris 18 șahiste, iar Andra Cîmpean, la 15 ani a terminat pe locul al treilea.

Urmează finalele Campionatelor Naționale de juniori și junioare (pâna în 20 de ani), care vor avea loc în perioada 5-16 aprilie, la Călimănești. Vor participa 11 copii sătmăreni, 10 de la LPS și unul de la CS Unio (Hejja Irisz). Este cea mai importanta competiție națională pentru juniori, deoarece campionii naționali se califică la Campionatul Mondial din Africa de Sud, iar medaliații cu argint la Campionatul European din Georgia.

Sătmărenii sunt antrenați de Cătălin Ardelean.