Argint pentru atletul sătmărean Mark Fischer

Medalie obținută la o competiție internațională desfășurată în Turcia

mark fischer

După ce a obținut medalia de aur la Campionatul Național de atletism, la juniori 3 în sală, Mark Fischer și-a făcut un loc în lotul național. În luna martie sătmăreanul a înregistrat la aruncarea greutății un rezultat de 15.48 metri, performanță prin care a obținut un bilet la competiția “International Rumi Children’s Games”, cea care s-a desfășurat zilele trecute în Turcia, la Konya.

Sportivul de la Liceul cu Program Sportiv Satu Mare s-a întors din nou acasă cu un rezultat excelent. Făcând parte din lotul național al României la Under 15, Mark Fischer a cucerit medalia de argint la proba aruncarea greutății. Sătmăreanul antrenat de Marius Glodean a aruncat la competiția din Turcia 15.23 metri. Pe primul loc s-a clasat un sportiv din Bulgaria cu 16.1 metri, iar pe ultima treaptă a podiumului a urcat un sportiv din Turcia cu 15.12 metri.

International Rumi Children’s Games a fost un concurs de mare anvergură, disputat la mai multe sporturi.