Real Madrid a redevenit regina Europei

După ce a câștigat trofeul Ligii Campionilor cu 4-1, împotriva echipei Atletico Madrid

real madridFinala Ligii Campionilor s-a disputat sâmbătă seara în Lisabona, acolo unde s-au întâlnit Real Madrid și Atletico Madrid. Un meci de vis, câștigat de “galactici” cu 4-1, după prelungiri.

Meciul a fost dominat în mare parte de Real, însă nu a fost echipa care a deschis scorul. La o ieșire greșită a lui Casillias, Godin a reușit să înscrie cu capul în minutul 36. Realul a atacat minute în șir, Atletico nu s-a mai văzut în joc. Golul egalizator a venit abia în minutul 93, Sergio Ramos ducând meciul în prelungiri. Prelungiri spectaculoase, în care Real Madrid a marcat trei goluri prin Bale (min.110), Marcelo (min.118) și Ronaldo (penalty, min.120), făcând scorul final 4-1.

După 12 ani de așteptare, Real și-a trecut în palmares al zecelea trofeu al Ligii Campionilor, de data aceasta, sub comanda antrenorului Carlo Ancelotti. Totodată, Cristiano Ronaldo a realizat un record absolut, ajungând la 17 goluri marcate într-un sezon de Liga Campionilor.

– Real Madrid: Casillas – Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Coentrao (Marcelo ’59) – Modrici, Khedira (Isco ’59), Di Maria – Bale, Cristiano Ronaldo, Benzema (Morata ’79). Antrenor: Carlo Ancelotti.
– Atletico Madrid: Courtois – Juanfran, Miranda, Godín, Filipe (Alderweireld ’83) – Raul Garcia (Sosa ’66), Tiago, Gabi, Koke – Villa, Diego Costa (Adrian ‘9). Antrenor: Diego Simeone.

Real Madrid va întâlni în Supercupa Europei FC Sevilla, deținătoarea Europa League, în 12 august, pe Cardiff City Stadium, din Cardiff.