Un succes pentru echipa de baschet feminin

CSM Satu Mare – “U” Cluj-Napoca 80-57 (44-20)

baschetÎn cea de-a patra etapă, echipa de baschet a CSM Satu Mare a evoluat pe teren propriu împotriva Universității din Cluj-Napoca. Un meci care părea a fi unul echilibrat însă lucrurile nu au stat chiar așa. Am văzut o echipă CSM puternică, războinică, care și-a făcut meciul ușor încă după primele două sferturi. A condus tot meciul, după două minute de joc scorul arăta 9-2 pentru CSM.

Am câștigat categoric primul sfert, la fel și pe cel de-al doilea, pentru ca repriza a doua să fie ceva mai echilibrată. Ne-am impus în sfertul trei și am pierdut la două puncte ultimele 10 minute de joc. CSM – “U” pe sferturi: 24-7, 24-13, 23-22, 13-15. Cea mai bună marcatoare de la CSM a fost Andrea Orosz, sătmăreanca a realizat un double-double cu 29 de puncte marcate și 10 recuperări. Mai departe: Toccara Ross – 17p, Ashley Adams – 12p, Eniko Laza – 8p, Flavia Ferenczi – 6p, Marija Radovic – 4p, Bianca Voica – 3p, Luminița Manta – 1p. Au mai jucat Renata Szmutku, Diana Moldoveanu, Teodora Vasile și Andreea Pop. Antrenor: Adriana Pricop.

– Alexandria – ICIM Arad 67-54

Pentru CSM Satu Mare urmează meciul de la CSM Târgoviște programat pentru 18 octombrie.