Medalie de bronz obținută de Florin Faur

faur judo

Finalele Campionatului Național de judo Under 18 au avut loc la sfârșit de săptămână în Craiova. Un concurs extrem de disputat, cu mulți judoka la fiecare categorie. Printre participanți s-au aflat și sportivi de la CS Unio Satu Mare și CSM Satu Mare. Unul dintre ei a reușit să pună mâna pe o medalie.

Florin Faur de la Unio a luat bronzul la 90 de kilograme, o categorie care a avut 16 de sportivi. Sătmăreanul a disputa patru meciuri la această ediție. Mercedes Czerlau (57 kg) a fost aproape să urce pe ultima treaptă a podiumului. După un tur liber, a câștigat cu o sportivă din Oradea, apoi cu una din Craiova, iar în lupta pentru ultimul act a pierdut cu o sportivă din București. Din păcate la fel s-a întâmplat și în finala mic, Mercedes a fost învinsă de o sportivă din Turnu Severin. De la Unio a mai participat Sabin Demian. Alături de ei au fost antrenorii Mihaly Terely și Doina Czerlau. Pentru Unio urmează finala Campionatului Național U21 care se va desfășura la sfârșitul lunii februarie în Baia Mare.

De la CSM Satu Mare, în cadrul finalei de la Craiova, Sebastian Cot s-a clasat pe locul 7 la 90 de kilograme.