Atletul Daniel Szemak a cucerit argintul

La C.N. de probe combinate în sală

atletismZilele trecute, în București a avut loc Campionatul Național de probe combinate în sală, la atletism, la toate categoriile de vârstă (seniori, tineret, juniori 1, 2 și 3). Totul s-a desfășurat în superba sală din cadrul CSNB “Lia Manoliu”.

Printre sutele de sportivi s-au aflat și doi atleți de la LPS Satu Mare. E adevărat, o delegație mult mai redusă față de anii anteriori. S-au întrecut doi sătmăreni antrenați de Radu Achim, iar unul dintre ei a reușit să cucerească medalia de argint.

Astfel, la juniori 1, Daniel Szemak (LPS-CS), a terminat pe locul 2 la heptatlon cu 4.162 puncte. Rezultate: 60m – 7.67, lungime – 5.69, greutate 6k – 11.65, înălțime – 1.76, 60mg – 8.75, prăjină – 2.80, 1.000 m – 2.57.13).

La juniori 2, Ioana Borodi (LPS) a concurat la pentatlon unde a terminat pe locul 15. Un alt atlet sătmărean, Costică Mureșan, dar care este legitimat la CSU Oradea, a obținut medalia de bronz la heptatlon tineret cu 4.294p.

Din câte ne-a transmis antrenorul Radu Achim, următoarea competiție la care vom avea sătmăreni este Campionatul Național de juniori 2, din 21-22 februarie.