Mark Fischer, dublu vicecampion național la atletism

Rezultate de excepție pentru atletismul sătmărean la Campionatele Naționale de juniori 1, competiție care s-a disputat sâmbătă și duminică la București.

Tânărul Mark Fischer, aflat la primul concurs ca junior 1, a cucerit două medalii de argint la această importantă competiție. Prima medalie a cucerit-o la aruncarea greutății (bilă de 7 kg) cu o aruncare de 17,24 metri. Cu această aruncare Mark și-a depășit recordul personal cu exact doi metri. Un record care nu va sta mult în picioare având în vedere că el va putea concura încă doi ani la juniori 1.

Mark a “recidivat” în a doua zi a concursului când a cucerit o altă medalie, tot de argint, la aruncarea discului. Atletul sătmărean a aruncat discul la 45,33 metri, cu 35 de centimetri mai puțin decât câștigătorul titlului național.
Mark Fischer are 17 ani, este elev la Liceul de Arta “Aurel Popp”, este legitimat la LPS Satu Mare antrenori fiindu-i Marius Glodean și Gh. Fulop.