Seria amicalelor s-a încheiat pentru baschetbalistele de la CSM Satu Mare

Victorie în ultimul amical, 70-65 cu Shanghai

Baschebalistele de la CSM Satu Mare au încheiat seria meciurilor de pregătire, iar acum urmează doar antrenamentele zilnice. Sâmbătă au jucat din nou împotriva chinezoaicelor de la Shanghai, iar la final au înregistrat o nouă victorie. Bilanţul amicalelor: 3 victorii, o remiză, 3 înfrângeri.

Sâmbătă s-a jucat un meci la intensitate mai scăzută, cei doi antrenori urmărind alte aspecte, dincolo de rezultatul final. Iar de la CSM Satu Mare a lipsit Bernice Mosby, au evoluat doar 9 sportive. Amintim că Renata Szmutku, Anamaria Kadar, Anisia Croitoru şi Alina Podar n-au făcut deplasarea la Belgrad (Serbia) fiind ocupate cu turnele de tip 3X3.

CSM Satu Mare a câştigat primele două sferturi şi le-au cedat pe următoarele. Dar au obţinut victoria finală, scor 70-65, pe sferturi: 20-14, 18-15, 19-20, 13-16.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Adina Stoiedin – 13p, Maja Miljkovic – 11p, Brittany Denson – 9p, Andreea Huţanu – 8p, Carla Popescu – 8p, Andrea Olah – 7p, Iulia Glladkova – 6p, Flavia Ferenczi – 6p, Adina Pop – 2p. Antrenor: Goran Boskovic.
Shanghai: Yu Yan Zhou – 21p, Xu Han – 11p, Jelena Dubljevic – 3p, Bin Bin Shen, Gao Liging – 5, Jing Huang – 5, Jing Dan Zhang – 3p, Yu Fang Ma – 7p, Na Xu, Li Xin Liang – 4p, Ze Nan Fan, Meng Bao – 3, Kang Chen Ding, Ming Xin Xu. Antrenor: Marina Majkovic.

• Shanghai – CSM SM 65-70

După cum spuneam, pentru CSM Satu Mare urmează doar antrenamentele urmând ca pe 10 octombrie să joace primul meci oficial, acasă cu echipa din Arad.