Hamilton se impune în Mexic şi este mai aproape de un nou titlu mondial

Lewis Hamilton a câştigat duminică seara Marele Premiul de Formula 1 al Mexicului, după ce a trecut cu bine peste două incidente petrecute la start.

Mai intâi, pe linia de start-sosire a fost blocat de Sebastian Vettel şi scos uşor în afara pistei, iar la ieşirea din prima şicană a fost lovit, pe partea dreaptă, de Max Verstappen. După acel contact, Hamilton a pierdut o bucată din podeaua monopostului. Pilotul de la Mercedes a trecut o singură dată pe la boxe, strategie care s-a dovedit a fi câştigătoare. Pe locul 2 a terminat Sebastian Vettel (Ferrari), iar podiumul l-a completat Valtteri Bottas (Mercedes). Diferenţa dintre Hamilton şi Bottas în clasamentul general este de 74 de puncte când mai sunt 78 disponibile.