CFR Cluj a ridicat titlul de campioană în faţa fanilor

Playoff-ul sezonului 2020-2021 din Liga 1 de fotbal îşi joacă în această săptămână ultimele meciuri. Marţi seara s-a jucat meciul “amical” dintre CFR Cluj şi FCSB. A fost şi seara când s-a ridicat spre cer valorosul trofeu.

Pentru al patrulea an consecutiv, CFR înseamnă campioana fotbalului românesc, performanţă sărbătorită chiar în Gruia, alături de câteva mii de fani alb-vişinii. Campioana a încheiat sezonul cu o victorie împotriva rivalei FCSB, scor 2-0. Este al şaptelea titlu din istorie pentru CFR, iar în acest meci antrenorul Edi Iordănescu nu şi-a menajat titularii pentru ca toţi să fie alături la marea sărbătoare. Despre meci nu ar fi prea multe de spus. Gîdea a marcat în premieră în primul eşalon, în minutul 14 pentru 1-0. După pauză, Rondon a făcut 2-0 în minutul 66, iar Deac a ratat un penalty zece minute mai târziu, în timp ce FCSB-ul a avut câteva ocazii prin jucătorii tineri trimişi în teren. La CFR au debutat Murariu şi Gondiu, care au bifat primele minute în Liga 1. Finalul de meci a adus şi fiesta în Gruia, unde s-au oferit medaliile de aur şi trofeul mult râvnit. Jucătorii FCSB-ului n-au putut face altceva decât să aplaude noii “vechi” campioni şi să se mulţumească cu locul doi.

“Am crezut în echipă, am venit să câştig campionatul, drumul a fost anevoios, au fost momente grele, dar le-am depăşit împreună. Să nu uităm că e meritul şi al lui Dan Petrescu. Nu vreau să vorbesc despre o plecare, nu e momentul pentru o asemenea discuţie”, a spus Edi Iordănescu, antrenorul campioanei.

La finalul meciului, fostul jucător al CFR-ului, Dinamo, FCSB şi UTA Arad, George Ţucudean şi-a anunţat retragerea din fotbalul profesionist.

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Vinicius, Burcă, M. Camora – Deac, Hoban, Păun – Gîdea, Rondon, Costache. Rezerve: Murariu, Latovlevici, Ciobotariu, Itu, Pereira, Soares, Luis Aurelio, Carnat, Gondiu. Antrenor: Edward Iordănescu.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Simion, Filip, Şerban – Nedelcu, Vînă, Perianu – Niţă, Fl. Tănase, Musi. Rezerve: Udrea, Gogor, Soiledis, Buziuc, Istrate, Ardelean. Antrenor: Toni Petrea.

Miercuri s-a jucat Craiova – Clinceni, iar sezonul de playoff se încheie joi cu meciul Sepsi – Botoşani (17:30).