4 din 4 pentru CSM Satu Mare şi Victoria Carei

Vineri și sâmbătă s-au jucat meciurile etapei a 4-a din Liga 3 la fotbal. Pentru a patra oară la rând, CSM Satu Mare câștigă, iar CSM Victoria Carei pierde.

CSM Satu Mare a câștigat sâmbătă partida cu FCR Cluj II, scor 2-0, din campionatul Ligii a 3-a la fotbal. Este a a patra victorie obținută de elevii lui Tiberiu Csik, din tot atâtea meciuri jucate, iar cu 12 puncte, echipa Clubului Sportiv Municipal Sportiv din Satu Mare, este liderul Seriei 10 din Liga 3.
Meciul de sâmbătă a fost dominat în mare parte de gruparea sătmăreană care, din cele 5-6 ocazii bune de gol, a concretizat două. Mai întâi, în minutul 4, a marcat Kevin Barth, lovitură de cap după o centrare venită de la Brata. În minutul 40 tânărul Nandor Suveg a stabilit scorul final după ce a finalizat, din 8 metri, a pasă ideală primită de la Rodri Hernando.

În repriza secundă, jocul s-a mai echilibrat și nu s-a mai marcat, așa că echipa sătmăreană s-a impus, meritat, cu scorul de 2-0.

”Nu a fost cel mai frumos meci al nostru. Important este acum să adunăm puncte. Am jucat pentru rezultat și am câștigat 3 puncte importante”, a spus după meci antrenorul Tiberiu CSik.

Au jucat la CSM: Anca-Trip – Ciul, Popovici, Prodan, Brata, Rodri Hernnando, Negrea, Barth, Antal Barna, Micaș, Suveg/Bedreagă, Antal Barna, Zsiga, Bura, Mureșan, Baior, Vaida, Mansour.

Victoria pierde

CSM Victoria Carei a jucat vineri spre seară în deplasare cu Lotus Băile Felix. Echipa lui Marius Botan a înregistrat a patra înfrângere consecutivă. Bihorenii au deschis scorul în minutul 42, prin autogolul lui Tilinger, pentru ca Victoria să egaleze imediat după pauză, prin reușita de la marginea careului mic a lui Luca Tincău. Lotus Felix a reușit să marcheze în minutul 90+4 când Blăgea l-a învins pe Gorbe cu un șut din careu, la colțul scurt.

Au jucat:
Lotus: Ad. Barabaș – S. Cucu, A. Gal (min. 74 T. Paublusztig), Cr. Oros, M. Arsene – Vl. Costea, M. Popa (cpt.), D. Gheban, Al. Sorian – Cl. Codoban (min. 88 P. Blăgea) –  Fl. Pop,. Antrenor: Gheorghe Ghiţ.
Victoria: F. Gorbe – T. Bîrle (min. 68 R. Negreanu), R. Ritli, R. Aspru (min. 79 Fl. Moș), D. Tilinger (cpt.), R. Raț, E. Kinczel, R. Vaida (min. 74 D. Haller), L. Tincău, Nelson, V. Marinaș (min. 88 Cl. Silaghi). Antrenor: Marius Botan.

5.SCM Zalău 4 2 0 2 6-4 6
6.Minerul Ocna Dej 4 2 0 2 7-6 6
7.CFR Cluj II 4 1 2 1 2-3 5
8. Sighetu Marmaţiei 4 1 1 2 4-8 4
9.Şimleu Silvaniei 4 0 1 3 0-8 1
10.Victoria Carei 4 0 0 4 2-8 0
Etapa 5: Gloria Bistrița – CSM Satu Mare (vineri, 23 septembrie, ora 17:00), Victoria Carei – Sighetu Marmației (sâmbătă, 24 septembrie, ora 17:00), Ocna Dej – Lotus, Șimleu – Zalău, CFR – Bihor.