Apjok i-a spionat pe marinari

Ieri, pe arena “Arcul de Triumf” din Bucuresti s-a disputat partida dintre  RCM  Timisoara si RCJ Farul Constanta din cadrul sferturilor de  finala  ale Cupei Romaniei. Dupa cum era de asteptat, dobrogenii i-au invins fara probleme pe banateni cu scorul de 59-10 (14-7), si a completat careul de asi din Cupa Romaniei. La partida a fost prezent si antrenorul echipei baimarene, Stiinta CSM Baia Mare Eugen Apjok, care a tinut sa vada la lucru echipa constanteana, pe care o va intalni in play-off la data de 15 august in Baia Mare.

Cu acest prilej, antrenorul baimarean, a parafat la FRR, transferul jucatorilor Tudor Matei si a a lui Ionut Niacsu. Contactat telefonic in urma partidei, tehnicianul baimarean nu s-a aratat tare multumit de ceea ce a vazut pa “Arcul de Triumf”, datorita diferentei de valoare dintre cele doua combatante. “Nu am putut sa apreciez jocul echipei din Constanta din doua motive: unu, si lor le-au lipsit multi jucatori, accidentati sau care participa la actiunile lotului national si in al doilea rand echipa din Timisoara nu le-a pus probleme decat in debutul partidei. De altfel, referitor la echipa mea, care a jucat la triunghiularul din cadrul Memorialului “Florin Popovici” nu pot sa spun tare multe, deoarece echipa din Suceava a fost un adversar modest, iar in meciul cu cei de la Iasi, nu am putut sa utilizez tot lotul. Pentru noi cel mai important joc in play-off, este cel de pe teren propriu cu Farul Constanta, dupa care vom vedea”. Celelalte trei meciuri din sferturi, RC Grivita Bucuresti – “U” Cluj 12-41,Steaua Bucuresti – Stiinta Petrosani 116-7, Dinamo  Gaz Sud Bucuresti – CSM Stiinta Baia Mare 30-14. In semifinale sunt calificate: Steaua, Dinamo, “U” Cluj si Farul.