CSM Stiinta Baia Mare – CSU “Aurel Vlaicu” Arad 45-9 (21-6)

[slideshow id=3130]

CSM tiinta: Birlea (’45, Gorun), Radoi, Dico (’60, Bogdan Botezatu) – Hristache (’45, Cirtiu), Ursache – Macovei, Ene (’60, Bejan), Stoica – Ailenei, Dimofte (’60, Gavriloaia) – Ciuntu (’70, I. Pop), Gal, Dinis, Budusan – Ionut Botezatu (’70, Danut Botezatu). Antrenori: Eugen Apjok si Vasile Lucaci

CSU “Aurel Vlaicu”: Basalau, Baltatu, Beca, Ciocan, Drenceanu, Filip, Fercu, Gabjila, Iftode, Lemnaru, Morar, Salavastru, Struna, Tarus, Catargiu. Au mai jucat: Batea, Florut, Purice, Stoica, Vlad. Antrenor: Ovidiu Serban

Sambata pe arena “Phoenix” din Baia Mare, in prezenta a 300 de spectatori, s-a disputat partida dintre CSM :tiinta si CSU “Aurel Vlaicu” Arad, joc din prima etapa a returului din faza grupelor Diviziei Nationale. ~naintea campionatului, cele doua echipe porneau drept favorite la castigarea seriei, dar in meciul de sambata, in teren a fost doar echipa baimareana, care a reusit sa marcheze sapte incercari, dintre care cinci au fost transformate. Punctele oaspetilor au fost realizate din trei lovituri de pedeapsa. Baimarenii si-au impus jocul inca din start, au izbutit sa inscrie sapte eseuri (cinci dintre acestea transformate), in timp ce oaspetii au marcat din trei lovituri de pedeapsa. Studentii baimareni au inceput foarte bine si in minutul 6 au marcat primul eseu al meciului prin capitanul Macovei, transformat de Dimofte, 7-0. Cea de a doua incercare a marcat-o Ionut Botezatu, in minutul 14, a transformat Dimofte si 14-0. Oaspetii reduc din handicap in minutul 24, cand Filip transforma o lp 14-3. In minutul 33, Ciuntu isi trece numele pe lista marcatorilor inscriind un nou eseu transformat de acelasi Dimofte, 21-3. Scorul la pauza a fost stabilit de Filip, 21-6. In repriza secunda galopul de sanatate al baimarenilor continua, Birlea inscrie eseu in minutul 43, transforma Dimofte, 28-6, Ene la randul lui reuseste incercarea in minutul 61, transforma Budusan, 35-6, cinci minute mai tarziu un nou eseu marcat de Bejan, a ratat transformarea Budusan, 40-6. In minutul 71, Filip reduce din diferenta dupa o lp, 40-9. Scorul final a fost stabilit de Bejan, care a reusit cel de-al doilea eseu al sau, transformare ratata de Budusan, 45-6. Baimarenii au reusit victoria cu punct bonus ofensiv, reusind cea de a cincea victorie din tot atatea jocuri. Miercuri, 28 aprilie, :tiinta CSM va juca pe teren propriu restanta cu “U” Cluj.