Judo – Daniel Brata, locul V in Tunisia

In perioada 7-9 mai, la  Tunis a avut loc turneul IJF Grand Prix, competitie care a deschis seria turneelor de calificare la Olimpiada din Londra. Au participat 348 judoka (222 la masculin si 126 la feminin) din 49 de tari, printre care si Romania. La categoria 100 kg, unde au participat 26 de sportivi, baimareanul Daniel Brata s-a clasat pe locul V, pierzand lupta pentru bronz cu ucraineanul Viacheslav Denysov.

In Germania, s-a disputat o noua etapa de Cupa Europeana rezervata cadetilor (Under 17), la care a participat si sportiva de la CSM Baia Mare, Antonia Silaghi. In precedentele doua etape, baimareanca s-a clasat pe locul III la Teplice si pe locul I la Ploiesti, insa de aceasta data Antonia a terminat pe locul 7. Dupa ce a castigat doua lupte cu Ines Beischmidt (Germania) si Myrthe Nagel (Olanda), a pierdut in turul III la Elza Dauti (Belgia) si in recalificari la Bianca Augenstein (Germania).