Rugby. Divizia Nationala

RCM Timisoara – CSM Stiinta Baia Mare 3-36 (0-12)

Sambata dimineata, in prima etapa din cadrul play-off-ului, CSM Stiinta Baia Mare a jucat in deplasare la Timisoara, unde a obtinut cea de a XI-a victorie din tot atatea jocuri. Studentii baimareni i-au invins pe colegii lor timisoreni cu 36-3, reusind sa inscrie zece incercari, in urma carora au obtinut cel de al X-lea punct bonus. Partida s-a disputat pe o ploaie torentiala si pe un teren desfundat, ceea ce a dus la multe greseli in manuirea balonului si implicit la foarte putine realizari (doar doua eseuri in prima repriza. In prima parte au inscris incercari ’13 Ionut Botezatu si ’25 Ene, ultima transformata de Dimofte. In cea de a doua repriza au mai inscris eseuri: ’45 Radoi, ’50 Dimofte, ’60 Barlea si ’74 Eva, doua dintre ele transformate de Dimofte. Punctele gazdelor au fost marcate in ’75 din penalitate.

CSM Stiinta: Dico (’45, Balan), Radoi (’50, Rusu), Gorun (’45, Barlea) – Hristache (’45, Cirtiu), Ursache – Bejan (’45, Stoica), Macovei, Ene – Eva, Dimofte – Budusan (’55, I. Pop), Dinis (’50, Ailenei), Gal, Ciuntu – I. Botezatu. Antrenori< Eugen Apjok si Vasile Lucaci. In celalalt meci disputat, Dinamo Bucuresti – Farul Constanta 37-18. Meciul CSU “Aurel Vlaicu” Arad – Steaua Bucuresti a fost amanat pe 24 iulie. Campionatul se va intrerupe pana la 3 iulie