Fotbal – Otelul a castigat cu 1-0 amicalul cu Anderlecht

FC Vaslui, egal cu Sparta Praga

Campioana Romaniei, Otelul Galati, a reusit sa castige primul amical din aceasta vara chiar impotriva celui mai important adversar, Anderlecht Bruxelles, pe care l-a invins cu scorul de 1-0. Desi din teren au lipsit starurile Lucas Biglia, plecat cu nationala Argentinei la Copa America, sau Romelu Lukaku, Ariel Jacobs a putut trimite in teren nume importante, precum Juhasz, Wasilewski, Kanu sau Suarez, iar belgienii au trecut repede la conducerea ostilitatilor.

Chiar si asa, cei care au marcat au fost galatenii, Gabi Paraschiv lobandu-l elegant pe goalkeeperul lui Anderlecht, insa golul sau a fost anulat corect pentru offside. Otelul a indraznit mai mult dupa pauza, ocaziile lui Neagu si Paraschiv anuntand reusita lui Punosevac din minutul 81. Dorinel Munteanu a inceput intr-o formula Grahovac – Rapa, Sg. Costin, Perendija, Z. Ljubinkovic – Giurgiu, Progni – Bus, Ibeh, L. Iorga – G. Paraschiv, in repriza a doua intrand si Neagu, Chavez, Frunza si Punosevac. Adversar de marca si pentru FC Vaslui, echipa lui Viorel Hizo terminand la egalitate, scor 1-1, partida amicala impotriva vicecampioanei Cehiei, Sparta Praga. Pavelka a deschis scorul in finalul primei reprize, cand a transformat un penalty acordat in urma hentului comis in careu de Milanov, pentru ca Razvan Neagu sa egaleze in partea a doua, profitand de o greseala in apararea cehilor. Moldovenii au evoluat in formula Cerniauskas – Milanov, Papp, Canu, Jovanovic – Gerlem, Pavlovic, Costin, Adailton – Temwanjera, Wesley. Pe parcurs au mai fost folositi Neagu, Annang, Milisavljevic, Gheorghiu, Gladstone si Buhaescu.