A doua etapă anulată la Dakar 2018

Gyenes, pe locul 24 după 11 etape

Raliul Dakar a continuat miercuri cu cea de-a 11-a etapă. S-a mers de la Belen la Fiambala pe o probă cronometrată de 280 kilometri și 205 kilometri de legătură. A fost a doua probă specială de pe teritoriul Argentinei și cea în care s-a ajuns în dunele albe cu nisip foarte fin de la Fiambala.

Temperatura aerului a depășit 40 de grade C, iar startul s-a dat alternativ între categoriile moto, quad, auto și camioane. Emanuel Gyenes a încheiat cu timpul 5h 20min, pe locul 30 în clasamentul zilei. Sătmăreanul a urcat o poziție în clasamentul general, până pe locul 24.

“Pe legătura către probă mi s-a stricat butonul de la derulatorul de roadbook și a trebuit să derulez cu mâna toți cei 280 de km. Într-o zonă cu piatră am căzut și s-a rupt prinderea de la toba de eșapament”, a declarat Gyenes după etapa miercuri. Trebuia să fie prima parte din cea de-a doua etapă de maraton, dar s-a dovedit a fi și ultima. Asta pentru că organizatorii au anulat etapa 12 de joi. “Etapa 12 Fiambala – San Juan a fost anulată pentru categoriile moto și quad. Inițial Traseul a fost redus cu 91 de km, dar după ce s-a constatat că nu era o probă sigură pentru motocicliști s-a decis anularea ei. Proba de astăzi era a doua parte din etapa maraton de pe teritoriul Argentinei. Riderii vor parcurge distanța de la Fiambala la San Juan în regim de etapă de legătură”, a mai scris Gyenes pe o rețea de socializare.

Așadar au mai rămas doar două etape de la Dakar 2018. Vineri se continuă aventura din Argentina, se merge de la San Juan la Cordoba pe un traseu care măsoară 904 kilometri din care 423 kilometri proba specială. Etapa 14 de sâmbătă, cea care închide cel mai dificil raliu din lume, se va desfășura la Cordoba pe un traseu de 284 kilometri din care 119 proba specială. De obicei în ultima zi nu mai riscă niciun pilot, toți vor să ajungă cu bine la finish. Pentru Gyenes este aproape imposibil să ajungă în top 20, luând în considerare faptul că între el și locul 20 este o diferență de peste o oră, respectiv de două ore între el și locul 19.

Altfel, înaintea etapei de vineri, liderul clasamentului general este austriacul Matthias Walkner (KTM) cu timpul 36h 33min 37sec. Este urmat de argentinianul Kevin Benavides (Honda) la 32min și de australianul Toby Price (KTM) la 39min 17 sec. Gyenes ocupă locul 24 la 6h 7min 6 sec de lider.

Făcând un rezumat, iată pe loc a terminat Gyenes fiecare etapă de până acum, iar în paranteză locul ocupat la general după etapa respectivă:
Etapa 1: 48 (48)
Etapa 2: 37 (35)
Etapa 3: 33 (32)
Etapa 4: 29 (29)
Etapa 5: 38 (28)
Etapa 6: 31 (31)
Etapa 7: 30 (28)
Etapa 8: 31 (27)