A doua victorie în deplasare pentru handbaliştii sătmăreni

CSS Sighişoara – CSM Satu Mare 31-44 (14-24)

handbal4Început de campionat excelent pentru handbaliştii de la CSM Satu Mare. După ce în prima etapă au câştigat la Baia Mare, 33-31 cu Extrem, elevii lui Nicolae Istrate s-au impus şi în etapa a doua, tot în deplasare, în faţa echipei CSS Sighişoara.

De data aceasta echipa sătmăreană a obţinut o victorie şi mai concludentă, 44-31 (24-14) în faţa unei echipe care a avut în teren şi câţiva jucători cu experienţa Ligii Naţionale precum Ciornohuz (ex CSM SM şi U Cluj), Soltan (HC Odorhei) sau Ganea (Dinamo).

Meciul de duminică a fost echilibrat doar în primele minute când gazdele au şi avut aventaj pe tabelă, 7-6 (minutul 12). Dar apoi handbaliştii de la CSM Satu Mare au preluat iniţativa şi şi-au mărit constant avantajul pe tabela de marcaj până ce au câştigat la o diferenţă de 13 goluri.

Este drept au avut de partea lor şi un portar în mare formă, ne referim la Cioroiu, autor au 17 intervenţii bune.

Au marcat în meciul de duminică: Ioan Morar – 11 goluri, Cristi Jurj – 10, Florin Mateş – 7, Klaus Ungar – 6, Andrei Pop – 3, Chira Cosmin – 3(2 din 7m), Sergiu Varga – 2, Mircea Santeiu – 1, Laurenţiu Tătăran – 1. Au mai jucat Pogyină (2 intervenţii), Raul Pop, Cătălin Tătar şi Ioan Mureşan.

În etapa următoare, programată joi 3 octombrie, CSM Satu Mare va juca pe teren propriu împoriva echipei HC Sibiu.

Victoria de duminică a fost dedicată de handbaliştii de la CSM lui Florin Mateş. Căpitanul şi totodată veteranul echipei la cei 32 de ani, şi-a sărbătorit chiar ieri ziua de naştere. Colegii şi antrenorii i-aui dedicat victoria şi, după meci, i-au cântat tradiţionalul