
Un accident rutier extrem de grav a avut loc duminică, pe strada 1 Mai din municipiul Dej, județul Cluj, implicând patru autoturisme și mobilizând forțe semnificative de intervenție.
Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au fost alertați în urma coliziunii în lanț dintre cele patru autovehicule. La fața locului, echipele de intervenție au constatat că una dintre victime, un bărbat în vârstă de aproximativ 55 de ani, era încarcerat într-unul dintre autoturisme. Acesta a fost conștient și cooperant, iar pompierii l-au extras cu ajutorul echipamentelor de descarcerare.
Cea mai gravă victimă a accidentului a fost o tânără de doar 18 ani, găsită în afara autoturismelor implicate. Potrivit autorităților, aceasta se afla în stare critică, fiind intubată de urgență de către echipajul SAJ (Serviciul de Ambulanță Județean) și transportată imediat la spital pentru îngrijiri medicale avansate.
În urma impactului, o altă persoană – o femeie de aproximativ 60 de ani – a necesitat asistență medicală, fiind, la rândul ei, conștientă și cooperantă. Atât femeia, cât și bărbatul încarcerat au fost ulterior transportați la spital pentru investigații suplimentare.
La misiunea de salvare au participat:
Două autospeciale cu modul de descarcerare,
O ambulanță SMURD,
Două echipaje ale SAJ Cluj.
Poliția a demarat o anchetă
Autoritățile au demarat o anchetă pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor producerii accidentului. Circulația în zonă a fost afectată pe durata intervenției, iar traficul s-a desfășurat cu dificultate.
Fii primul care comentează