Adam Macska s-a impus și în etapa din Szolnok

La turneul “Olimpici”

scrimaTimp de trei zile, orașul Szolnok din Ungaria a găzduit cea de-a doua etapă din cadrul Circuitului de spadă pentru copii “Olimpici”. Ca de obicei, la aceste etape ajung sute de sportivi din mai multe țări. Și ca de obicei, acolo trag și sportivi de la CS Satu Mare.

Elevii antrenați de Francisc Csiszar și Nagy Lehel au obținut și de această dată rezultate deosebite. Sportivul Adam Macska (foto – al doilea din stânga) s-a clasat pe primul loc la cea mai mare categorie, adică la cea de până la 15 ani. Este a doua etapă consecutivă câștigată de sătmărean în acest sezon. Tot la aceeași categorie, la care au participat 88 de sportivi, sătmăreanul Alexandru Oroian a terminat pe locul 7. Cel mai bun loc ocupat la fete i-a aparținut spadasinei Zsofia Kato. A cucerit medalia de argint la 12-13 ani, unde au tras 57 de sportive.

A fost ultima etapă din acest an. Sezonul va continua în 2015 după următorul program:
– etapa a 3-a: 6-8 februarie 2015, la Budapesta;
– etapa a 4-a: 27-29 martie 2015, la Szombathely;
– etapa a 5-a: 24-26 aprilie 2015, la Bekescsaba.

S-a desființat Cupa Ligii

Asculta acest articol În cadrul Adunării Generale LPF de joi, s-a decis desființarea Cupei Ligii la fotbal, o competiție înființată