Adi Rus a dat un gol frumos pentru Sepsi

Miercuri am avut alte trei meciuri din optimile Cupei României la fotbal.

Sepsi Sfântu Gheorghe nu a avut milă de divizionara secundă CS Mioveni pe care a învins-o sec cu 5-0. Ultimul gol al meciului a fost marcat de sătmăreanul Adi Rus, titular în acest meci. La un corner bătut scurt, Prosser a centrat lung de pe partea dreaptă, la bara a doua. Portarul Mioveniului lasă mingea, crezând că va ieși afară, însă acolo a ajuns Adi Rus, care a pus exteriorul și a înscris din unghi, pe lângă Sima (min. 64). A fost al doilea meci pentru Adi Rus la Sepsi și totodată al doilea gol. El a mai marcat în 16-imi în cadrul loviturilor de departajare cu ASU Poli Timișoara.

Al doilea meci al zilei de miercuri a fost unul nebun. “U” Cluj a început în forță, iar după doar zece minute avea 3-0 pe tabelă. Dar Astra Giurgiu nu s-a alarmat, iar meciul s-a dus în prelungiri după ce echipa clujeană a fost egalată la 3. Iar în minutul 99 a venit autogolul lui Sepsi care trimite pe Astra în sferturile competiției.

Seara s-a încheiat cu Gaz Metan – CFR Cluj, scor 0-1 (Țucudean, min. 64).