
Din această cauză, deci din cauza Austriei, România pierde în fiecare an peste 10 miliarde de euro.
Deci ne interesează în mod direct dacă Partidul Popular din Austria ( OVP), condus de dușmanul direct al românilor, cancelarul Karl Nehammer, va pierde sau va câștiga alegerile parlamentare din septembrie. Dacă le pierde, avem șansa de a intra în Schengen anul acesta. Dacă intrăm în spațiul de liberă circulație, alianța PSD-PNL are o șansă în plus de a câștiga la un scor mare alegerile parlamentare din luna decembrie. Pentru o corectă și cât mai completă informare a cititorilor “Informația Zilei”, a ziarului și site-ului, corespondentul nostru din Austria, ne-a furnizat o sinteză a programului cu care cancelarul Nehammer se prezintă la alegeri. Numit PLANUL AUSTRIA programul conține multe din ideile deja exprimate în spațiul public de cancelar și propagandiștii Partidului Popular din Austria. Nehammer se bazează pe ideologia și doctrinele popularilor europeni, dar le adaptează pentru Austria.
Conceptele de performanță, familie, imigrație și securitate sunt din nou în prim-plan, în dezbatere publică. Nehammer încearcă să nu lase nicio portiță deschisă concurenței, partidul naționalist și populist Partidul Libertății din Austria (FPÖ). Un capitol al materialului programatic, propagandist, “Planul Austria” este intitulat „Țara neutralității”, altul „Țara identității austriece” cu cererea expresă să fie pusă în față cultura dominantă, susținută de legi clare, compatibile cu statul de drept. SPO, De asemenea este bine reprezentat Capitolul European, dar nu sunt elemente care să dea speranțe României că va fi primită în spațiul Schengen . Partidul Social-Democrat din Austria este rezolvat simplu, catalogându-l pur și numit marxist.
Pe scurt Planul Austria poate fi sintetizat în 21 de puncte. Îl publicăm pentru a oferi o imagine despre politicianul Nehammer și partidul care se opune intrării României în Spațiul Schengen.
PLANUL AUSTRIA – sinteză
1. Turbo dereglare. Schimbare de regim. După cum se arată în lucrare, Austria are nevoie de o „schimbare de regim” în ceea ce privește politica economică, bugetară și socială, dar mai ales culturală. Se vorbește despre un „ dereglare turbată”, de o „frână de cheltuieli și subvenții”. Se mai cere în termeni radicali de o „întoarcere de la intervenționism și etatism”. Adică se vorbește în termeni clari de o reducere a intervenției statului cât se poate de mult din problemele economiei.
2. Contribuabilii. Sub sloganul „Program pentru cinci milioane de contribuabili”, Nehammer propune reducerea cotei impozitului de la 20 la sută la 15 la sută. Pentru toți cei care lucrează cu normă întreagă urmează să fie introdus un bonus fiscal de 1.000 de euro. Toate orele suplimentare ar trebui să fie scutite de impozite în viitor. Nu este surprinzător că planul Austriei conține o respingere a noilor impozite pe avere și pe moștenire.
3. Prima casă . Ideea este să introduci un împrumut pentru locuință garantat de stat pentru prima ta casă. Toate taxele și impozitele ar trebui eliminate până la un volum total de un milion de euro.
4. Carnete de economii . Impozitul pe câștigurile de capital nu ar trebui să se mai aplice investițiilor în economii de până la 100.000 de euro. Un cont de precauție urmează să fie introdus prin reintroducerea perioadelor de păstrare a valorilor mobiliare.
5. Chitanțe și produse alimentare . La achiziționarea de bunuri sau servicii cu un preț mai mic de 20 de euro, cerința de a face dovada care a fost introdusă cu ani în urmă nu ar trebui să se mai aplice. Pentru a reduce risipa de alimente, data de valabilitate a alimentelor trebuie înlocuită cu data de expirare.
6. Piața muncii. Pentru ca șomerii să se poată întoarce mai repede la muncă, indemnizațiile de șomaj ar trebui plătite în mod progresiv, rata de înlocuire fiind redusă de la 55 la 50 la sută.
7. Concediul bunicilor. Dacă bunicii își îndeplinesc responsabilitățile de îngrijire în locul părinților, ar trebui să li se permită să primească prestație de îngrijire a copilului. Până în 2030, 4,3 miliarde vor fi investite în extinderea îngrijirii copiilor.
8. Sănătate. Până în 2030, urmează să fie introduse încă 700 de puncte de checkout. Ar trebui să existe o obligație profesională pentru medicii formați în Austria. Costurile trebuie enumerate după fiecare vizită la medic. De asemenea, ar trebui să existe un control medical obligatoriu pentru toți tinerii – comparabil cu poziția lor.
9. Motor cu ardere verde. După cum spune el, Nehammer este în favoarea „protecției climatice de bun simț”. Un miliard de euro va fi investit în dezvoltarea în continuare a motorului cu ardere ecologică. Până în 2040, vor fi investite 20 de miliarde de euro în construcția de drumuri pentru a permite mobilitatea mașinilor electrice, a motoarelor cu ardere ecologică și a vehiculelor hibride.
10. Biletul climatic. Se are în vedere extinderea biletului climatic atât pentru călătorii de afaceri, cât și pentru turiști.
11. Imigranții. Urmând exemplul Danemarcei guvernată de social-democrați, imigranții ar trebui să aibă acces deplin la beneficiile sociale numai după cinci ani. În loc de prestații în numerar, ar trebui să existe beneficii în natură. Oricine este capabil să muncească și primește asistență socială trebuie să facă muncă în folosul comunității.
12. Solicitanții de azil . Pentru a face mai dificilă ascunderea, libertatea de circulație a solicitanților de azil respinși ar trebui restricționată. Oricine pleacă acasă în vacanță ar trebui să-și piardă titlul de azil.
13. Securitate . O „politică de toleranță zero” este propusă pentru recidiviști. Ar trebui mărite sancțiunile pentru atacurile împotriva lucrătorilor de urgență și salvare – la fel și cele pentru adezivii climatici.
14. Justiţie. Infractorii din țări terțe ar trebui să-și execute pedeapsa în străinătate, iar închisorile ar trebui construite în străinătate. În cazul achitării, toate cheltuielile ar trebui rambursate de către stat. Ar trebui să existe o cerință de nume real pe Internet.
15. Imigrație calificată. Pentru a facilita imigrația calificată, cardul roșu-alb-roșu trebuie eliberat în termen de 72 de ore. Nostrificarea diplomelor din anumite țări ar trebui anulată fără înlocuire.
16. Produse UE. Produsele UE ar trebui să aibă prioritate în achizițiile publice. Produsele asiatice, în special chinezești, care sunt puternic subvenționate de stat, ar trebui incluse în licitații doar în situații excepționale.
17. Stadion de fotbal . Nehammer vrea să urgenteze decizia pentru construirea unui nou stadion național. O săptămână sportivă de iarnă și una de vară ar trebui introdusă în școli pentru toți copiii.
18. Muzeul Holocaustului . ÖVP militează pentru înființarea unui muzeu al Holocaustului în Austria. Muzee similare există deja în Israel și SUA.
19. Persoane cu dizabilități. Pentru a arăta apreciere față de persoanele cu dizabilități, aceștia ar trebui să primească un salariu și propriul număr de securitate socială în viitor. În prezent, ei primesc bani de buzunar doar în ateliere protejate.
20. Cultură de conducere. Până în 2030, cultura dominantă austriacă ar trebui să fie ancorată legal ca bun cultural național. Ce înseamnă asta în termeni concreți rămâne neclar.
21. Diferența de Gen. Sub sloganul „Aboliți abuzul de gen”, Nehammer își asumă un angajament față de două genuri în limbaj. Caracterele speciale ar trebui eliminate. La universități, sexul nu este permis să fie relevant pentru examene.
Fii primul care comentează