Andreea Potor a luat bronzul în Polonia

Mici floretiști de la CS Satu Mare au participat în weekend la un turneu în Polonia, la Wroclaw. Denumit “Challenge Wratislavia”, aici au concurat sportivi din toată Europa, dar și de pe alte continente.

Din cei 9 sătmăreni, cea mai bine clasata a fost Andreea Potor. A concurat la categoria 12-13 ani unde a reușit să ia bronzul. În drumul său spre finală, Andreea a fost foarte concentrată, s-a descurcat excelent. În intrarea pentru 16 a întâlnit-o, din păcate, pe colega sa Rebeca Aldea. Apoi s-a luptat cu o jucătoare din București pentru intrarea în 8, urmând să elimine pentru 4 o sportivă din Polonia. În lupta pentru finală a avut față în față o fată din Singapore cu care a pierdut. Aceasta a și câștigat la categoria 12-13 ani. Andreea merită toate felicitările pentru locul 3 printre cele 164 de sportive. Dar și ceilalți sportivi merită felicitați. Prezentăm rezultatele pe grupe: la băieți 14-15 ani, Iulian Aldea – locul 35 din 155, Beniamin Bodo – locul 17 din 155 , 12-13 ani, Edwin Pop – locul 15, Steven Pop – locul 173 din 222; la fete, categoria 14-15 ani, Adriana Haidu – locul 21, Alexandra Lazin – locul 80 din 130, 12-13 ani, Aldea Rebeca – locul 19, 11 ani Teodora Turdean s-a clasat pe 41 din 102 sportive.

Antrenorii de la CS Satu Mare, Arnold Izsaki, precum și Eva Lengyel, Attila File, Dan Șuta, Simona Surducan vor să le mulțumească pe această cale părinților.