JUDO

Antonio Ilie, bronz la C.N. U21 de “Ne-Waza”

Judoka Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare pregătiţi de antrenorul Marian Halas au avut parte de un sfârşit de săptămână încărcat.

Miguel Codreanu, Dragoş Polgar, Paul Cîmpan, Zenoviu Şter, George Ilie şi Antonio Ilie au urcat pe tatami la Izvorani, la Campionatul Naţional pe echipe şi luptă la sol (Ne-Waza) individual la categoria U21.

Echipa noastră a pierdut în primul tur cu deţinătoarea titlului de campioană, CSM Piteşti, dar în recalificări a învins-o pe CSM Bucureşti B, apoi pe CSM Ploieşti, însă în duelul pentru medalia de bronz a cedat în faţa echipei CSM Bucureşti A, în final terminând pe locul 5.

La Campionatul Naţional Ne-Waza (luptă la sol) Antonio Ilie a reuşit un rezultat foarte bun, obţinând medalie de bronz la categoria +81 kg. În meciul pentru medalia de bronz l-a învins chiar pe fratele său geamăn, George Ilie, acesta terminând pe locul 5.

Tot duminică, micii judoka de la CSM Olimpia Satu Mare au participat la Turneul Internaţional „Cupa Nordului”, Baia Mare.
Adina Micaş (U18, categoria +70 kg) a obţinut medalia de aur, iar sportivii Iannis Marina (U13, 38 kg), Anisia Halas (U13, 28 kg), Rafael Ursu (U13, 46 kg), Alesia Micaş (U13, 40 kg), Bíró Denisa (U15, 48 kg) şi Rareş Paşca (U18, 73 kg) au cucerit medalii de bronz.

Paula Paştiu a participat in acest weekend la Turneului International din localitatea Spilinbergo, Italia, Ediţia a 43-a, unde a reuşit să câştige medalia de argint.

O victorie inefabilă!

Asculta acest articol Olimpia Braşov – CSM Satu Mare 61-72 (29-37) Când porneşti la drum cu un lot de jucătoare