Argentina depăşită de Brazilia în Top FIFA

Chiar dacă Argentina a câştigat Cupa Mondială, ea nu deţine supremaţia în noul clasament FIFA. Proaspăta campioană mondială a fost întrecută de Brazilia. Argentina ar fi putut urca pe primul loc dacă ar fi învins Franţa în fianlă în timpul regulamentar de joc. Cum loviturile de departajare nu se pun la socoteală, a fost luat în calcul egalul de după cele 120 de minute, punctaj care nu a fost sufficient pentru a depăşi Brazilia. Învinsa din finală, naţionala Franţaei se află pe locul 3 fiind urmată de Belgia clasată pe locul 4.

Semifinalista Croaţia a urcat pe poziţia 7-a în timp ce Maroc, a doua semifinalistă a urcat mai multe poziţii, de pe 22 pe locul 11. Australia a reuşit şi ea un salt uriaş de 11 poziţii, ajungând acum pe locul 27.

Naţionala României rămâne departe de elita fotbalului mondial fiind clasată pe locul 52. Echipa condusă de Edi Iordănescu este depăşită de naţionale precum Burkina Faso, Arabia Saudită sau Mali.