Argentina ia Cupa Mondială, după un meci istoric cu Franţa

Mult controversata Cupă Mondială la fotbal din Qatar a ajuns duminică seara la un bun final. În ultimul act, pe stadionul Lusail şi-au dat întâlnire Argentina şi Franţa.

Prima repriză a fost controlată cât se poate de clar de sud-americani. Statisticile spun că Argentina a avut o posesie superioară, la ocazii de gol 6-0, la şuturi pe poartă 3-0, cornere 2-0. Pe fondul acestei dominări, Messi a reuşit să deschidă scorul dintr-un penalty, în minutul 23, după care Di Maria a finalizat un atac perfect construit în minutul 36. Până la pauză, europenii au avut discrete atacuri şi chiar dacă de la margine s-au arătat 7 minute de prelungire, scorul a rămas 2-0.

În partea secundă, posesia a început să fie de partea francezilor, însă argentinienii s-au ţinut bine, nu au cedat şi au reuşit să facă faţă presiunii câştigării Cupei Mondiale. Dechamps a făcut multe schimbări tactice, însă rezultatele au întârziat să apară. Totuşi, starul Mbappe a reuşit să reducă din diferenţă în minutul 79, dintr-un penalty corect acordat de arbitrul polonez. La puţine secunde, acelaşi Mbappe reuşeşte să restabilească egalitatea pe tabelă. Finalul de repriză s-a dovedit a fi unul incendiar cu ocazii mari de partea ambelor părţi. Aşa se face că s-a trecut la cele două reprize de prelungire a câte 15 minute.

Prima repriză nu a părut că are o echipă care să rişte. Însă nu au lipsit ocaziile mari. În partea a doua, Argentina a reuşit să ducă mai departe scorul de pe tabelă. Acelaşi Messi şi-a dus echipa la 3-2 în minutul 109, după o fază interesantă. În continuare, Mbappe a transformat o nouă lovitură din punctul de 11 metri, după un henţ în careu comis de un argentinian (min. 116). După alte minute spectaculoase, meciul a fost nedecis, scor 3-3.

Au urmat loviturile de departajare în care câştig de cauză a avut Argentina cu 4-2! Noua campioană a lumii este Argentina după ce a învins, la general, cu 4-3.

Argentina: Emi Martinez – Molina (Montiel, min. 91), Romero, Otamendi, Tagliafico (Dybala, min. 121) – Mac Allister (Pezzella, min. 116), De Paul, Fernandez – Di Maria (Acuna, min. 64), Messi, Alvarez. Selecţioner: Lionel Scaloni.

Franţa: Lloris – Kounde (Disasi, min. 121) Varane (Konate, min. 113), Upamecano, T. Hernandez (Camavinga, min. 71) – Tchouameni, Rabiot (Fofana, min. 96) – O. Dembele (Kolo Muani, min. 41), Griezmann (Coman, min. 71), Mbappe – Giroud (Thuram, min 41). Selecţioner: Didier Deschamps.

Meciul a fost arbitrat de polonezul Szymon Marciniak.

Următoarea Cupă Mondială va fi găzduită în 2026 de SUA, Mexic şi Canada, între lunile iunie şi iulie. Viitoarea ediţie va cuprinde în premieră 48 de ţări.