Baschetbalistele au revenit pe locul 2 în campionat

CSM Satu Mare – “U” Cluj-Napoca 91-89

În cadrul etapei 10 din Liga Națională de baschet feminin, CSM Satu Mare a evoluat sâmbătă pe teren propriu cu Universitatea Cluj-Napoca. Un meci cu un final dramatic și în care echipa oaspete a condus în permanență. Dar sătmărencele au revenit spectaculos și s-au impus în extra-time.

Antrenorul Marius Dobă a început cu Miller, Green, Șolopova, Sfîrlea și Mandache pe parchet. CSM a condus prima pe tabelă după o aruncare de două puncte transformată de Miller. Clujencele au intrat în avantaj, Vorpahl n-a greșit ținta de la mare distanță. Aceeași Miller avea să facă 4-3 după două minute, dar a urmat o perioadă de dominare a echipei lui Dragan Petricevic. De menționat că a fost ultima oară când sătmărencele au condus pe tabelă în timpul regulamentar. “U” Cluj-Napoca s-a dus la 8-4 (min. 6), 19-10, adjudecându-și primul sfert cu 23-20. Mandache și-a apropiat echipa la un singur punct, după care Vorpahl și Taylor au adus câte trei puncte pentru echipa lor. În continuare CSM n-a reușit să se apropie periculos, iar la pauza mare era condusă cu 38-43. Puținul public prezent în sala LPS “Ecaterina Both” aștepta o revenire. Ea a venit când era nevoie, adică pe final de meci. Înaintea ultimei perioade, “U” Cluj-Napoca avea 68-59 pe tabelă, după care a urmat marea revenire. S-a înscris aproape la toate acțiunile de atac, iar cu 9 secunde rămase din joc Lazăr a făcut 83-83 și meciul s-a dus în prelungiri. Aici CSM a condus în permanență, reușind într-un final să obțină victoria mult dorită.

CSM Satu Mare – “U” Cluj-Napoca s-a terminat 91-89 (20-23, 18-20, 21-25, 24-15, 8-6). Cu această victorie, și cu înfrângerea Alexandriei la Alba Iulia, CSM a revenit pe locul 2.

Au jucat sâmbătă:
CSM Satu Mare: Green – 21p, Mandache – 19p, Harrison – 16p, Șolopova – 12p, Miller – 11p (12 recuperări), Lazăr – 6p, Uiuiu – 3p, Sfîrlea – 3p. Antrenor: Marius Dobă.

“U” Cluj-Napoca: Vorpahl – 26p, Taylor – 21p, Kalusic – 13p, Ghizila – 13p, Thompson – 10p, Voica – 4p, M. Părău – 2p, Jez. Antrenor: Dragan Petricevic.

Pentru CSM Satu Mare urmează meciul cu ICIM Arad, al patrulea din Grupa B a Ligii Europei Centrale (CEWL). Acesta va începe marți, de la ora 19:00, în sala LPS “Ecaterina Both”. În acest an vor mai susține două meciuri în Liga Națională, la Alba Iulia pe 23 decembrie și acasă cu Timișoara pe 28 decembrie.