Baschetbalistele sătmărence au eșuat în deplasarea din Galați

Phoenix Galați – CSM Satu Mare 80-49 (30-29)

baschetÎn cea de-a doua etapă din Liga Națională de baschet feminin, CSM Satu Mare a evoluat în deplasare la Phoenix Galați. O echipă care ne-a învins la o diferență destul de mare, la 31 de puncte.

Echipa noastră a făcut deplasarea fără antrenorul Adriana Pricop, deoarece se află la un curs internațional în Turcia. Astfel, sătmărencele au fost conduse de pe margine de prof. Iulian Sin, directorul tehnic al echipei. Acesta a început meciul cu Adams, Orosz, Radovic, Laza și Ross pe parchet. După doar un minut și jumătate de joc, CSM s-a văzut condusă cu 7-0 de către gazde. A intrat și CSM în acțiune, și a terminat primul sfert la egalitate la 16. Meciul a fost echilibrat și în următoarele 10 minute, însă după pauză ceva s-a rupt pentru CSM. Și spunem asta pentru că sfertul al treilea a fost câștigat de Phoenix cu 26-7! Practic, aici s-a decis câștigătoarea meciului. Sătmărencele au pierdut și ultimul sfert cu 24-15. Iată, după victoria zdrobitoare din prima etapă cu CSS Craiova, am pierdut urât cu echipa care a terminat sezonul trecut pe locul 9 în Liga Națională. Marcatoarele CSM-ului din Galați au fost: Andreea Orosz – 14 puncte, Marija Radovic – 10p, Toccara Ross – 8p, Ashley Adams – 6p, Eniko Laza – 4p, Andreea Pop – 3p, Renata Szmutku și Flavia Ferenczi câte un punct. A mai evoluat Luminița Manta.

Pentru CSM urmează o nouă deplasare. Sătmărencele vor juca meciul din etapa a 3-a, marți la Olimpia Brașov de la ora 16.30. Până atunci rămân pe locul 7 în clasamentul general. Rezultatele din etapa a doua:
– Alexandria – Târgoviște 51-70
– CSS Craiova – Rapid 55-66
– Nova Vita – Sepsi 72-86
– Alba Iulia – Olimpia Brașov 75-65
– ICIM Arad – Timișoara 61-47
– CSM Oradea – “U” Cluj se joacă în 14 octombrie.

Picture 2

Barcelona este campioana Spaniei

Asculta acest articol În penultima etapă din campionatul Spaniei la fotbal s-a decis și campioana sezonului 2014-2015. Barcelona a reușit