Baschetul sătmărean merge în semifinale!

CSM Satu Mare – SCM Timișoara 63-53 (29-30)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare s-au revanșat în fața propriilor suporteri și s-au calificat vineri în faza semifinalelor Ligii Naționale. În sala LPS “Ecaterina Both” s-a jucat meciul decisiv contra echipei SCM Timișoara. Sătmărencele au demonstrat încă o dată că înfrângerea suferită săptămâna trecută a fost doar un accident, iar vineri s-au impus la 10 puncte distanță.

Însă n-au avut parte de un duel tocmai ușor, în mare parte, meciul fiind unul echilibrat. Bănățencele sunt cele care au trimis primele mingea în coș, însă Sfîrlea a restabilit egalitatea, pentru ca Green să ducă CSM în avantaj la 4-2. Brosovszky a egalat apoi la 8, după care Mandache a reușit un coș spectaculos de trei puncte. SCM Timișoara a revenit în avantaj, la 12-11, însă CSM este echipa care avea un punct în plus după primul sfert. Perioada a doua început excelent pentru fetele noastre, Șolopova a transformat de la mare distanță. Însă echipa lui Coldea a revenit în joc, a egalat la 25, apoi la 27 pentru ca reușita de trei puncte a jucătoarei Brosovszky sa facă ca SCM să conducă la pauza mare cu 30-29.

Sătmărencele au revenit de la vestiare cu o poftă mai mare de joc semn că au fost montate de staff-ul tehnic. Mult mai disciplinate tactic, sătmărencele au profitat de aproape toate mingile pierdute de adversar, au dezvoltat atacuri rapide, iar în sfertul al patrulea au pus stăpânire pe joc. Însă menționăm că n-au lipsit emoțiile în prima parte a sfertului al treilea. Spre final Uiuiu a fructificat două aruncări de la mare distanță, seria fiind completată de Mandache. Iar în ultima perioadă, favoritele publicului au condus chiar și cu 11 puncte.

CSM Satu Mare – SCM Timișoara s-a terminat 63-53, pe sferturi: 13-12, 16-18, 20-14, 14-9.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Mandache – 15p, Harrison – 12p, Green – 10p, Denson (16 recuperări) – 10p, Șolopova – 8p, Uiuiu – 6p, Sfîrlea – 2p, Kadar. Antrenor: Marius Dobă
SCM Timișoara: Ardelean – 15p, Lloyd – 14p, Burdgess – 10p, Brosovszky – 8p, Filip – 5p, A. Pop – 1p, Ivaschescu, Stoiedin, Pane. Antrenor: M. Coldea.

Urmează așadar semifinala cu Olimpia Brașov. CSM va juca acasă în 6 aprilie, apoi în deplasare în 12 aprilie și din nou acasă, dacă va fi cazul, în 15 aprilie. Brașovencele au terminat sezonul regulat pe locul 3, iar în sferturi au eliminat ICIM Arad (73-66, 74-66). În cealaltă semifinală se vor întâlni Sepsi Sfântu Gheorghe și Universitatea Cluj-Napoca.