Bayern si Real Madrid, în sferturi

După meciurile de marți seara, Bayern Munchen si Real Madrid s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Ambele echipe s-au impus în deplasare, la scoruri simetrice cu rezultatele înregistrate în prima manșă și după ce ambele echipe au fost conduse cu 1-0.

Bayern a câștigat la Londra, cu 5-1 în fața echipei Arsenal. “Tunarii” au început bine și au condus cu 1-0 la pauză prin golul lui Theo Walcott (20). Dar, după eliminarea lui Koscielny (54) Bayern a profitat marcând de cinci ori, prin Robert Lewandowski (55/ 11m), Arjen Robben (68), Douglas Costa (78), Arturo Vidal (80, 85).

În al doilea meci al serii, Real Madrid s-a impus cu 3-1 la Napoli. Echipa gazdă a deschis scorul prin Dries Mertens (24), dar Real a revenit după pauză prin reușitele lui Sergio Ramos (52), Mertens (57, autogol), Alvaro Morata (90+1).

La Napoli, românul Vlad Chiricheș nu a fost nici măcar rezervă.