JOCURILE OLIMPICE DE LA PARIS

Bernadette Szocs eliminată din optimi la simplu feminin

În competiția de simplu masculin, Ovidiu Ionescu și Eduard Ionescu au fost și ei eliminați.

Bernadette Szocs a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiției de simplu feminin de la Jocurile Olimpice de la Paris, fiind eliminată de austriaca Sofia Polcanova, care ocupă locul 23 mondial și este partenera sa de dublu în circuit.

Eliminare în patru seturi

Bernadette Szocs a fost învinsă de Sofia Polcanova în optimile de finală, meciul desfășurându-se în această după-amiază. Austriaca a câștigat în patru seturi, cu scorul 10-12, 4-11, 11-13, 9-11, conform eurosport.ro.

Partenere de dublu din 2019

Szocs și Polcanova sunt partenere de dublu în circuit din 2019, reușind să câștige împreună titlul la dublu feminin la Campionatele Europene de la Munchen în 2022.

Detalii meci

În duelul de astăzi, Polcanova a dominat încă din primul set, câștigând cu 10-12. Al doilea set a fost câștigat categoric de austriacă, scor 4-11. În al treilea set, jocul a fost mai echilibrat, dar Polcanova a închis cu 11-13. În ultimul set, Szocs a încercat să mențină scorul strâns, dar a pierdut cu 9-11, permițând astfel adversarei sale să se califice în sferturi.

Singura reprezentantă a României la simplu

Bernadette Szocs era ultima reprezentantă a României în competiția de simplu feminin. Elizabeta Samara, cealaltă jucătoare română, a fost eliminată anterior de I-Ching Cheng din Taiwan, cu scorul 3-11, 11-9, 8-11, 9-11, 11-5, 13-15.

În competiția de simplu masculin, Ovidiu Ionescu și Eduard Ionescu au fost și ei eliminați. Ovidiu Ionescu a pierdut în fața lui Andrej Gacina, scor 8-11, 12-10, 8-11, 10-12, 5-11, iar Eduard Ionescu a fost învins de Cheng-Jui Kao, scor 13-11, 11-5, 8-11, 11-6, 11-7.