Bilanţul şahiştilor de la LPS Satu Mare în anul 2021

Profesorii Cătălin Ardelean și Alexandru Stanciu le urează tuturor sărbători fericite!

Pentru secția de șah de la Liceul cu Prgram Sportiv, anul 2021 a fost unul bogat în rezultate. Despre acestea ne-a vorbit recent profesorul Cătălin Ardelean, la emisiunea Audiențe în direct difuzată de Informația TV. Alături de el, în studio s-a aflat și Ștefania Sălăjan, multiplă medaliată național.

De această dată dorim să pune pe foaie rezultatele obținute de șahiștii sătmăreni în anul peste care cortina se lasă încet și sigur.

Cele mai importante performanțe la tablă (oficiale) au fost:
• Participarea în Divizia A, competiție destinată seniorilor. Competiția s-a desfășurat la Vaslui, în perioada 17-23 octombrie. Echipa LPS, alcătuită din cei 2 profesori + elevi din cadrul clubului (toți fiind născuți sătmăreni, mai puțin profesorul Alexandru Stanciu, dar care locuiește în oraș de 3 ani și a fost juniorul LPS mai mulți ani) s-a clasat pe locul 4, la egalitate de puncte cu locul 2 (loc promovabil), fiind departajati la al 3-lea criteriu de departajare
• Medalii la Campionatele Naționale: 9 (5 de argint și 4 de bronz)

• Radu David – blitz, B 14 ani

Totodată, 9 șahiști de la LPS Satu Mare au fost selecționați în lotul național de juniori/junioare: Mureșan Marian, Păunescu Ștefan,Anghelescu Teodor, Sălăjan Ștefania, Covrig Larisa, Mălina Aciu, Angheluș Alin, Hejja Irisz, Bălan Briana.

În perioada 12-20 iulie, s-a desfășurat la Iași Campionatul Național de Juniori pe Echipe. Chiar dacă mai mulți șahisti valoroși ai LPS au jucat pentru cluburile cu dublă-legitimare (conform protocolului), obținând medalii, au fost și două echipe de la LPS 2. Cele mai bune rezultate au fost:
• Locul 4 la Blitz B16
• Locul 4 la șah rapid B18

În Cehia, la Kouty nad Desnou, în perioada 14-22 august s-a organizat Campionatul Uniunii Europene. Aici, sportivul Anghelescu Teodor s-a clasat pe locul 5, având același punctaj cu locul 3.

Un frumos rezultat a fost realizat de Ilonczai David, locul 2 la concurs internațional de la Lakitelek, participanții fiind adulți din 5 țări. Totodată, Radu David a ocupat locul 1 la Chess Weekend București, 17-19 decembrie 2021.

La final de an, profesorii Cătălin Ardelean și Alexandru Stanciu le urează tuturor elevilor, părinților și apropiaților multă sănătate, sărbători fericite și succes.