Cele mai bune la 2.500 metri altitudine, la volei pe zăpadă

Beata Vaida și Adriana Matei au câștigat concursul de la Erciyes

Publicăm adesea noutăți din volei clasic, volei pe plajă, însă de această dată vom scrie despre un concurs de volei pe zăpadă. La Erciyes în Turcia s-a disputat în zilele de 18 și 19 februarie o etapă din cadrul CEV Snow Volleyball European Tour. O competiție inedită desfășurată la 2.500 metri altitudine și care spre bucuria noastră a fost câștigată de echipa de la CSM Satu Mare formată din Beata Vaida și Adriana Matei.

Purtând echipamente cu protecție termică și crampoane în picioare, fetele antrenate de Adrian Pricop s-au descurcat impecabil, au câștigat cinci meciuri și au pierdut doar două seturi. În primele trei runde au trecut de Duman/ Baran (Turcia), scor 2-0 (11-4, 11-3), Poszmikova/ Elekova (Slovacia), scor 2-1 (14-16, 11-9, 11-9) și Vence/ Sencel (Turcia), scor 2-0 (11-9, 11-4). În semifinale au înfruntat din nou echipa Poszmikova/ Elekova (Slovacia), în fața căreia nu a mai întâmpinat probleme, scor 2-0 (11-3, 11-8).

Marea finală s-a jucat după sistemul 3 din 5 seturi. Sportivele județului Satu Mare în anul 2016 au avut parte de un ultim act lung. După 36 de minute, Vaida și Matei au câștigat cu 3-1 (11-7, 20-18, 12-14, 11-8) împotriva echipei Nezir/ Cetin (Turcia). Iar apoi au urcat pe prima treaptă a podiumului din Muntele Erciyes. Pentru performanța obținută au câștigat 1.000 de euro, iar la concurs au participat 10 echipe.

Curios de fel, antrenorul Adrian Pricop a intrat și el în competiție la masculin alături de prietenul său Bogdan Necula. Cei doi au încheiat pe locul 9 din 13 echipe.

“Pentru noi a fost o experiență inedită la 2.500 metri altitudine cu temperaturi sub -15 grade Celsius. Am lucrat mult la prgătirea fizică, iar acest lucru s-a văzut în concursul de la Erciyes. Primele concursuri pe zăpadă au avut loc în anul 2009 și se speră ca acest sport să apară în curând și la jocurile olimpice de iarnă”, ne-a declarat Adrian Pricop.

Cei trei se află zilele acestea în Antalya (Turcia) unde se continuă pregătirea pentru Europeanul U22 și Mondialul U21 la volei pe plajă. Dar până atunci vor mai participa la diferite competiții, chiar și la o nouă etapă pe zăpadă din CEV Snow Volleyball European Tour, la începutul lunii martie în Muntele Uludag (Turcia).

Sătmărenii țin să le mulțumească sponsorilor pe această cale: Schlemmer și Gama&Gama.