REMIZĂ ÎNTRE SLOVENIA ȘI DANEMARCA

Christian Eriksen devine cel mai vârstnic marcator danez

Danemarca are doar două partide la EURO din cele 34 susținute în care nu s-a marcat, cu Italia în 2004 și cu Anglia în 1992

Echipa națională a Sloveniei a remizat duminică, la Stuttgart, scor 1-1, cu echipa națională a Danemarcei, în primul meci din grupa C a turneului final EURO 2024. Danezii au dominat primele 15 minute și au deschis scorul în minutul 17, prin Christian Eriksen, care a primit o pasă în careu de la Jonas Wind. Cu acest gol, la 32 de ani și 123 de zile, mijlocașul de la Manchester United a devenit cel mai vârstnic marcator al danezilor la un turneu final de Euro.

Slovenii au reacționat și au fost mai prezenți în atac, dar Danemarca a intrat în pauză cu avantajul de un gol. Slovenii au cerut penalty în minutul 51, pentru un presupus henț, și un minut mai târziu pentru un fault în careu, dar arbitrul nu a acordat nimic în ambele cazuri. Christensen a fost aproape de gol în minutul 54, iar Sporar a ratat incredibil egalarea în minutul 75. A urmat bara lui Sesko din minutul 76, iar în minutul 77 slovenii au reușit egalarea prin Janza, care a marcat din afara careului, șutul fiind ușor deviat de Morten Hjulmand. Elevii lui Matjaz Kek au dominat finalul de meci, dar nu au mai marcat și meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

SLOVENIA: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic (Verbic 67), Cerin, Elsnik (Stankovic 75), Mlakar (Celar 75) – Sporar (Brekalo 90+5), Sesko (Kurtic 90+5). SELECȚIONER: Matjaz Kek.

DANEMARCA: Schmeichel – A. Christensen, J. Andersen, Vestergaard – Bah, M. Hjulmand (Delaney 89), C. Eriksen, Hojbjerg (Norgaard 83), V. Kristiansen (Maehle 78) – R. Hojlund (Poulsen 83), Wind (Dolberg 83). SELECȚIONER: Kasper Hjulmand.

Cartonașe galbene: Stojanovic 53, Celar 85 / M. Hjulmand 49. Arbitri: Sandro Scharer – Stephane De Almeida, Bekim Zogaj (toți din Elveția) – Donatas Rumsas (Lituania).

Danemarca rămâne neînvinsă în duelurile cu Slovenia, cu cinci victorii și două egaluri. În grupa preliminară, cele două echipe au terminat cu același număr de puncte (22), danezii câștigând grupa după 1-1 în deplasare și 2-1 acasă, conform Agerpres.

Danemarca are doar două partide la EURO din cele 34 susținute în care nu s-a marcat, cu Italia în 2004 și cu Anglia în 1992. Următoarele partide din Grupa C vor avea loc pe 20 iunie: Slovenia – Serbia și Danemarca – Anglia (Frankfurt, 19:00).