Clasări pe podium pentru piloții de la Clubul de Karting Kart 2M Satu Mare

La prima etapă din C.N. de Karting Școlar

kartingÎn Arad s-a desfășurat în perioada 30 mai – 1 iunie, prima etapă din cadrul Campionatului Național de Karting Școlar în 2014. A fost prima rundă din totalul de opt, iar de acolo piloții sătmăreni de la Clubul de Karting Kart 2M, s-au întors cu mai multe medalii la fiecare categorie de concurs.

Mai exact, zece sătmăreni antrenați de Gheorghe Takacs au urcat pe podiumul din Arad. Aceștia au prins condiții meteo nu tocmai prielnice, ploaia și frigul făcând ca efortul să fie mult mai mare din partea participanților. Asta, dat fiind și faptul că a fost și prima etapă din acest an.

Astfel, s-au întrecut 14 echipaje din mai multe județe ale României, pentru un total de 90 de piloți. Să vă prezentăm rezultatele, pe clase, obținute de sătmăreni:
– clasa bambini (5-9 ani, 50 cmc): Alex Bretan – locul 2;
– clasa pufo (9-13 ani, 60cmc): Mateo Olar – locul 3, Tomas Turner – 4, Mihai Muncean – 6;
– clasa mini (8-13 ani – 60cmc): Mihai Temian – locul 3;
– clasa rotax max (seniori – 125cmc): Mike Turner – locul 1, Mircea Muncean – 6;
– clasa KZ 125 (125cmc cu schimbător): Levente Peto;
– clasa mobra senior (50cmc cu schimbător): Cătălin Iluț – locul 2, Ionuț Iluț – locul 6.

Iar în clasamentul pe echipe, Clubul de Karting Kart 2M din Satu Mare a terminat pe un excelent loc 3, din totalul de 14.

Următoarea etapă se va desfășura în 28-30 iunie, în Oradea. Din câte ne-a declarat Gheorghe Takacs, e posibil ca Satu Mare să găzduiască și în acest an o etapă.