Condiţia fizică precară i-a învins pe sătmăreni la Braşov

Sătmărenii au pierdut cu 3-0 după ce au avut 6-7 mari ocazii de gol

olimpia (1)Mircea Bolba a trimis în teren o formulă de echipă uşor diferită fa’ă de meciul de sâmbătă, cu Florin Mureşan titular şi căpitan, în centrul apărării cu Iuhas, revenit în echipă după o suspendare de o etapă. În acest timp Sălăgeanu, cu trei galbene, a fost lăsat înafara lotului pentru a nu risca o suspendare pentru meciul cu Baia Mare.

O formulă de echipă care a avut un debut de partidă foarte bun, cu patru mari ocazii în primele 20 de minute. Ocazii care, din păcate, nu au fost concretizate. Şi, cum se întâmplă în fotbal, ocaziile ratate s-au răzbunat, gazdele au marcat şi au câştigat. Iar noi am rămas cu un gust amar.

Prima ocazie i-a aparţinut lui Munteanu, în minutul 3. Acesta, liber în interiorul careului, a preferat un dribling în locul unui şut spre poartă. Apoi, în minutul 13, Munteanu îl angajează în careu pe Kanaloş, dar mijlocaşul sătmărean a şutat de la 8 metri în portarul Iacob. Trei minute mai târziu Mărkuş a pătruns vijelios în careu, dar şutul lui, din pozitie centrală, a trecut mult peste poarta lui Iacob. În minutul 20 Brata are golul în vârful bocancului, dar şutul lui de la 10 metri a fost reţinut în doi timpi de portarul braşovean. Replica gazdelor a venit în minutul 23, şut Coman de la 25 de metri, respins în corner de Băican. Un minut mai târziu Puţanu a şutat printre picioarele lui Tătaru, de la 7 metri şi a trimis în bara din dreapta lui Băican. În minutul 40 Kanalos a fost faultat la marginea careului dar execuţia lui Brata a fost de curtea şcolii, şut la 2-3 metri peste poartă. Ultima ocazie a primei reprize a aparţinut gazdelor, şut Andor de la 10 metri, dar balonul s-a scurs pe lângă bară.

Chiar în debutul părţii a doua Olimpia a mai avut o bună ocazie, dar şutul lui Munteanu a ocolit puţin poarta. În minutul următor însă, 47, Manole, lăsat liber la 20 de metri, a primit o pasă de la Andor, a mai făcut 2 paşi, i-a păcălit de Ciul şi Tătaru şi a deschis scorul cu un şut plasat, pe lângă Băican ieşit la 6 metri. Două minute mai târziu Kanalos putea egala, dar a fost trădat de lipsa de experientă, şut de la 7-8 metri, mult pe lângă poartă.

În minutul 64 se face 2-0 după o greşeală a apărării sătmărene. Coman a centrat de pe partea dreaptă, Andor l-a depăşit în săritură pe scundul Ciul şi a trimis cu capul peste Şuta ieşit aiurea dintre buturi. Şi după asta gata. Trădaţi de conditia fizică precară, sătmărenii nu au mai avut forţa necesară să atace, să schimbe soarta partidei în timp ce braşovenii au jucat la conservarea rezultatului. Totuşi, gazdele au mai marcat odată în ultimele secunde. Iuhas a fost deposedat uşor în margine, balonul a ajuns în careul mic la Popa care a fost faultat de Tătaru, lovitura de la 11 metri fiind transformată de Ene.

FC Braşov: Iacob – Vagner, Puţanu, Marin, Negotei – Manole, Pană, Andor (78 Popa), Coman – Matei (63 Ene), Buga (76 Avram).
Antrenor: Adrian Szabo
Olimpia: Băican (57 Şuta) – Ciul (66 Buhăescu), Fl. Mureşan (cpt.), Tătaru, Iuhas – Onicaş, Rus (63 Lukacs) – Muntean, Kanalos, Brata – Mărkuş.
Antrenor: Mircea Bolba