
În perioada 14-18 mai 2025, la Deva, s-a desfășurat Olimpiada Națională Interdisciplinară „Cultură și Spiritualitate Românească”, un eveniment de prestigiu care a reunit elevi din toată țara pasionați de valorile culturale și spirituale ale României. Printre participanți, Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Satu Mare s-a remarcat prin performanțele excepționale ale elevelor sale.
Elevele care au reprezentat cu mândrie instituția sătmăreană au fost:
SIMO CRISTINA DIMITRA – elevă în clasa a IX-a, coordonată de către profesorii dr. Natalia Manuela Boloș (Limba și literatura română) și pr. prof. Radu Pop (Religie). Cristina Simo a impresionat juriul și a obținut Premiul Special, o recunoaștere valoroasă a cunoștințelor și pasiunii sale pentru tematica interdisciplinară a olimpiadei.
MATIOCA DARIA ALEXANDRA – elevă în clasa a X-a, coordonată de profesorii dr. Georgeta Cozma (Limba și literatura română) și pr. prof. Vasile Onea (Religie). Daria a reprezentat cu dedicare și seriozitate Colegiul Național „Mihai Eminescu”, contribuind la succesul echipei.
Olimpiada Națională Interdisciplinară „Cultură și Spiritualitate Românească” promovează cunoașterea aprofundată a patrimoniului cultural și spiritual românesc, integrând domenii precum literatura, istoria, religia și arta. Participarea și rezultatele elevilor de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” demonstrează nu doar pregătirea temeinică, ci și implicarea lor în promovarea valorilor autentice românești.
Felicitări elevelor și profesorilor coordonatori pentru efortul depus și pentru succesul meritat la această competiție de nivel național!
Fii primul care comentează