CS Adep CSM Satu Mare – CNE Baia Mare 3-0

În prima etapă a returului Diviziei A2 la volei

volei

Prima etapă a returului campionatului A 2 la volei feminin a fost una cu un final fericit pentru fetele de la CS Adep-CSM Satu Mare.

Elevele lui Adrian Pricop au întâlnit în etapa inaugurală a eșalonului secund echipa Centrului Național de Excelență Baia Mare în fața căreia au câștigat cu scorul de 3-0, pe seturi 25-12, 25-19, 25-13. Victoria, venită după o oră și 45 de minute de joc a fost însă ceva mai dificilă decât o arată scorul. Băimărencele au început bine fiecare set și au condus cu 3-1 și 4-2 în primul, cu 4-1, 6-4, 13-12 în setul secund, cu 4-1 și 5-3 în ultimul. Dar, bine conduse de pe margine de antrenorul Adrian Pricop, voleibalistele sătmărence s-au mobilizat exemplar, le-au egalat și apoi le-au depășit pe mai rutinatele lor adversare și finalmente au câștigat cu scorul pe care l-am prezentat mai sus. Această victorie consolidează poziția a doua în clasament a formației noastre.

“A fost un meci bun al echipei mele cu un adversar incomod, care ne-a pus probleme, mai ales în setul secund. Victoria trebuie apreciată având în vedere că echipa din Baia Mare are în lot 3-4 voleibaliste care joacă frecvent la națioala de junioare a României” a declarat după meci Adrian Pricop.

Au jucat la CS Adep CSM: Adriana Matei, Natalia Preda, Denisa Mocar, Natalia Acs, Beata Vajda, Alexandra Mișca, Angelica Podină, Alexandra Molnar, Daiana Adamcsik, Andreea Maxim.

În etapa următoare, programată duminică 26 ianuarie echipa sătmăreană va evlua în deplasare, la Oradea.