FOTBAL

CSM Olimpia Satu Mare câștigă în fața nou-promovatei ACS Diosig Bihardiószeg

Sâmbătă, în cadrul etapei a treia din Liga 3, Seria 10, CSM Olimpia Satu Mare a întâmpinat pe teren propriu nou-promovata ACS Diosig Bihardiószeg.

Sâmbătă, în cadrul etapei a treia din Liga 3, Seria 10, CSM Olimpia Satu Mare a întâmpinat pe teren propriu nou-promovata ACS Diosig Bihardiószeg. Meciul a fost marcat de vremea neprielnică, cu o ploaie constantă care a transformat terenul într-un adevărat bălțat, îngreunând controlul balonului și influențând desfășurarea jocului.

Sătmărenii au început meciul în forță, având primele ocazii de a deschide scorul. În minutul zece, Domokos Dominik a reușit să înscrie primul gol al partidei, aducând avantajul echipei sale. După această reușită, meciul a devenit echilibrat, cu jocul mutat preponderent între cele două careuri. ACS Diosig Bihardiószeg a ripostat cu eficiență, și în minutul 20, Lukacs Raymond a restabilit egalitatea cu un șut bine plasat după o lovitură de colț, 1-1.

Prima repriză s-a încheiat fără alte schimbări pe tabelă, iar echipele au intrat la cabine cu scorul egal, 1-1. A doua repriză a continuat într-un ritm alert, dar terenul dificil a influențat din nou desfășurarea jocului, ambele echipe având dificultăți în a finaliza ocaziile de gol.

Tensiunea a crescut pe parcursul ultimei părți a meciului, iar destinul întâlnirii părea să se decidă în ultimele momente. În prelungirile meciului, CSM Olimpia Satu Mare a avut șansa de a obține victoria. Vadim Calugher a transformat cu sânge rece o lovitură de la 11 metri, aducând astfel victoria echipei sale cu 2-1.

Rezultatul final: CSM Olimpia Satu Mare 2-1 ACS Diosig Bihardiószeg (1-1)

Marcatori: Domokos Dominik, Vadim Calugher / Lukacs Raymond

Arbitru: Necrici Răzvan (Chechiș)
Asistenți: Birjac Stefan (Păuşa), Iancău Adrian Ioan (Zalău)
Arbitru de rezervă: Negrean Adrian (Zalău)
Delegat de joc: Cozma Marius (Zalău)
Observator arbitri: Chioran Marius (Cluj-Napoca)

CSM Olimpia Satu Mare: Patric Toderean – Dorian Todoran, Diomande Abdul, Paul Copaci, Cătălin Oanea, Răzvan Săutiuț, Vadim Calugher, Viorel Chinde, Zsiga Ervin (cpt.), Domokos Dominik, Marius Hosu
Rezerve: Bogdan Miron – Emanuel Negru, Csatari Mark, Adrian Micaș, Cosmin Zamfir, Răzvan Prodan, Gheorghe Gondiu, Samuel Santa
Antrenor: Ritli Zoltan

ACS Diosig Bihardiószeg: Fila Karoly – Bogdan Mintaș, Cosmin Letan (cpt.), Darius Marina, Adrian Popa, Dario Bora, Gergely Robert, Carlos Covaciu, Eduard Marina, Laurențiu Nicoară, Lukacs Raymond
Rezerve: Rareș Giurgiucă, Constantin Roșu, Luca Tifra, David Mailinger, Antonio Ardelean, Paul Chiș-Toie, Tamas Tobias, Hendre Zsolt, Lorincz Norbert
Antrenor: Mădălin Popa

Această victorie strânsă oferă CSM Olimpia Satu Mare trei puncte esențiale în cursa pentru promovare și consolidează poziția echipei în clasamentul seriei. În schimb, ACS Diosig Bihardiószeg a dovedit că poate fi un adversar redutabil, chiar și în fața condițiilor dificile.