CSM Satu Mare – CSM Marta 54-46

handbalHandbaliștii de la CSM Satu Mare au disputat vineri pimul meci amical de la reluarea pregătirilor. Sătmărenii au jucat împotriva echipei CS Marta Baia Mare, o echipă alcătuită în mare parte doar din juniori și din 3-4 jucători în jurul vârstei de 20-21 de ani.

A fost un meci antrenat, cu multe goluri, disputat pe durata a trei reprize a câte 25 de minute. Evident, având câțiva jucători cu o mai mare experiență, meciul a fost câștigat de echipa sătmăreană cu scorul de 54-46. Cum nu s-a întocmit un raport de joc, nu s-au consemnat marcatorii. Oricum, antrenorul Nicolae Istrate a utilizat întreg lotul de jucători pe care îi are la dispoziție. Cioroiu, Pogyină, Erdos – în poartă, Andrei Pop, Tătăran, Ciaca, Morar, Chira, Raul Pop, Jurj, Mureșan, Varga, Klaus Ungar (de la Extrem), Tătar, Mateș, Santeiu, Varga, Gherasin (ex Minaur).

Întrebat despre următoarele meciuri de pregătire, antrenorul Nicolae Istrate a dat din umeri și nu ne-a spus nimic. Noi am aflat că, din motive financiare, handbaliștii de la CSM nu vor merge în deplasări pentru jocuri de pregătire ci vor sta acasă și vor aștepta ca alții să vină la ei.