CSM Satu Mare – Stiinta Bacau 27-44 (14-19)

Pana in minutul 19 handbalistii satmareni ne-au dat iluzia ca pot obtine un rezultat bun in fata vicecampionei Romanei, Stiinta Bacau, in tentativa lor de a evita retrogradarea. Satmarenii au inceput foarte bine, s-au aparat atent si au punctat de pe 9 metri sau de pe semicerc si drept urmare au condus cu 3-1, 4-2, 5-3, 7-6, 10-9 (minutul 17).

Dar oaspetii nu s-au speriat, au inscris doua goluri cosecutive si au preluat conducerea, scor 11-10 (minutul 19). Odata trecuti in avantaj, oaspetii au apasat pe accelerator si, profitand de caderea psihica a handbalistilor de la CSM, s-au distantat pe tabela de marcaj, la pauza scorul fiind de 19-14 in favoarea lor.
Dupa pauza, daca ar fi sa ne exprimam in teremeni fotbalistici, am putea spune ca jocul a curs intr-o singura directie, spre poarta satmarenilor. Pentru ca, asa spun cifrele, in poarta satmareana s-au inscris cele mai multe goluri. Echipa pregatita de Nicolae Istrate a irosit atac dupa atac, prin pase gresite, suturi in blocaj, alaturi de poarta sau, cand au nimerit tinta, au fost blocate de portar. In acest timp, fara sa forteze prea mult, bacauanii au marcat gol dupa gol distantandu-se pe tabela de marcaj. Cum, de prin minutul 40, antrenorul Istrate a introdus in teren “tineretul”, din dorinta de a menaja titularii pentru meciul de duminica, diferenta finala, 17 goluri in favoarea oaspetilor, n-a mai mirat pe nimeni. Iar liga secunda pare tot mai aproape. Salvarea poate veni insa in ultima etapa, cand CSM Satu Mare intalneste, in deplasare, pe Poli Timisoara. Dar, daca in meciul de azi CSM Ploiesti scoate un punct in fata Bucovinei Suceava, deplasarea la Timisoara s-ar putea transforma intr-o simpla excursie pentru satmareni.
Au marcat pentru CSM< Surducan 6, Mateas 6, Prskalo 3, Libert 3, Mates 1, Pop 1, Osvat 2, Galan 2, Sas 1, Jurj 1, Dinescu 1. Au mai jucat< Vass, Panazan, Pogyina, Bejenariu, Tcaciuc.