Dambovitencele s-au impus in primul meci al finalei de baschet

CSM Targoviste – CSM Satu Mare 64-49 (35-33)

Am pierdut primul meci din confruntarea cu Targoviste

Joi seara, baschetbalistele de la CSM au jucat la Targoviste primul meci al finalei campionatului. Chiar daca Digisport s-a laudat ca va transmite in direct partida, abia incepand cu repriza secunda am putut vedea baschet la televizor. Din pacate gazdele s-au impus cu 64-49, diferenta fiind facuta in sfertul patru, cand echipa satmareana a reusit 5 puncte, iar Targoviste 16. La pauza scorul a fost 35-33, iar CSM a tinut aproape, insa in ultimele minute nu au reusit mai nimic, in schimb elevelor lui Nini le-a intrat tot.

Pe sferturi scorul a fost 22-18, 13-15, 13-11, 16-5, insa fetele noastre au aratat ca pot tine piept echipei care are un buget astronomic si jucatoare platite cu bani grei. In ultima parte nu ne-au intrat aruncarile de trei puncte, apararea gazdelor fiind una foarte buna si greu de trecut. Pentru CSM au jucat Monica Ivan 17 puncte, Khadijah Whittington 10, Annemarie Parau 9, Amra Mehmedic 7, Shanika Freeman 4, Andreea Orosz 1, Anita Meszaros 1 si Rada Giurgiu. Poate ne-a lipsit si Claudia Pop, care insa va reveni abia peste 6 luni pe teren, dar toate baschetbalistele au muncit si si-au dorit victoria. “A fost un meci bun, fetele s-au descurcat si cred ca a fost un antrenament reusit pentru jocul viitor” a spus antrenorul Dan Fleseriu. Urmeaza vineri meciul al doilea, tot la Targoviste, de la ora 19.00, in direct la Digisport, daca televiziunea nu va mai schimba ceva din mers.