Debut dădător de speranțe în Liga Națională pentru CSM

Baschetbalistele sătmărene au învins ICIM Arad cu 74-59

După cum începuse meciul de sâmbătă seara din Sala ”Ecaterina Both”, se părea că noul duel CSM Satu Mare – ICIM Arad nu se va ridica la intensitatea marilor meciuri de acum câțiva ani dintre cele două echipe. CSM a ajuns repede la 7-2. Peste alte câteva minute scorul devenise 9-18. Atunci toată lumea a înțeles că victoria, dacă va veni, nu va veni ușor.

A durat aproape toată prima repriză până când fetele antrenate de Marius Dobă au reușit să revină în avantaj, găsind în cele din urmă cheia depășirii defensivei arădene. Pauza a fost utilă pentru CSM, iar în sfertul 3 s-a văzut diferența, mai ales în apărare, dar și în calitatea băncii de rezerve. Intrate în criză în urma multelor faulturi, dar și epuizate fizic, arădencele au cedat în ultimul sfert, dar diferența de pe tabelă la final, 15 puncte, nu arată cât de echilibrat și greu a fost meciul timp de peste 30 din cele 40 de minute de joc efectiv. Scor final: CSM Satu Mare – ICIM Arad 74-59 (pe sferturi15-18, 18-20, 20-13, 21-8).

După acest prim test în campionat putem spune că echipa, deși încă mai are de lucru la omogenitate, arată bine și poate oferi jocuri spectaculoase și o campanie izbutită de atacare a titlului. Banca de rezerve e mai lungă și mai bună, reușitele pot veni de oriunde, cuplul Denson-Lloyd e redutabil. Așteptăm să poată intra în teren și Promise Amukamara, deocamdată blocată de birocrație.

Au marcat pentru CSM: Denson 21, Lloyd 18, Olah 11, Mandache 11, Tavic 6, Baltic 4, Huțanu 3. Au mai jucat: Pane, Pop și Kadar.

În alt meci din prima etapă, Sepsi Sf. Gheorghe – CSM Târgoviște 101-69. În etapa viitoare CSM Satu Mare se deplasează la Brașov.