Denis Ignătescu, campion absolut la culturism juniori

La Reghin în județul Mureș a avut loc în 20 mai Cupa României la culturism. La competițiile de acest gen din țară avem de o perioadă și sportivi de la CS Voința Satu Mare, iar sportivii noștri ne reprezintă cu succes.

Unul dintre ei este Denis Ignătescu cel care s-a clasat de două ori pe primul loc. În vârstă de 17 ani, sportivul pregătit de Nelu Bârsan a încheiat primul la juniori mici (U19), la 70 de kilograme, fapt ce l-a calificat la concursul Open la U23 unde au intrat campionii juniorilor mici și mari de la toate celelalte categorii de greutate. Iar Denis Ignătescu a terminat și aici pe locul 1 și putem spune că este campionul absolut de la juniori. Din programul său au făcut parte mai multe probe, printre ele pozițiile obligatorii, programul liber și pozițiile care-l avantajează cel mai mult.

Tot de la Voința, la juniori mari Flaviu Purgui a terminat pe 4, la seniori Răzvan Șunea pe 3, iar bodybuilding clasic, Stelian Rus a încheia pe locul 4. La concursul de la Reghin și-au etalat corpurile 138 de sportivi.

“Denis a fost cooptat pentru anul viitor în echipa de juniori mici a lotului național pentru Europene. Sunt mulțumit, dar aștept rezultate mult mai mari de la sportivii mei. Le mulțumesc pe această cale pentru efortul depus la antrenamente. Mulțumim fraților Dan și Sorin Mare pentru ajutorul acordat și președintelui clubului Ioan Ghere”, ne-a spus antrenorul Nelu Bârsan. Acesta îi invită pe sătmărenii doritori la sala Voința din Satu Mare.

Urmează un concurs la Dej în zilele de 23 și 24 septembrie unde Voința va participa cu cel puțin trei culturiști.