Două medalii de aur pentru români la Universiadă

Roxana Bîrcă

Prin luptătorul Ştefan Gheorghiţă şi atleta Roxana Bîrcă

Zi deosebită pentru sportul românesc prezent la Jocurile Mondiale Universitare de la Kazan. Sportivii români au obţinut 2 medalii de aur prin atleta Roxana Bîrcă, la 5.000 m şi luptătorul Ştefan Gheorghiţă la lupte greoco romane. La cele două medalii de aur s-a mai adăugat una de bronz cucerită de  Carmen Toma în proba feminină de triplusalt.

Prima medalie de aur a fost cucerită de Ştefan Gheorghiţă la lupte greco romane, la categoria 84 kg. Românul, student la Timişoara, i-a învins pe rând pe francezul Stephane Marczinski şi belarusul Amarhadshi Magomedov (cu 4-0, respectiv, 4-1). Apoi, în sferturi, l-a învins cu 3-1  pe Piotr Ianulov (Republica Moldova) iar în semifinale de Unidjon Ismailov (Uzbekistan), tot cu 3-1. În finală Ştefan Ghiorghiţă a luptat cu rusul Şamil Kudiyamagomedov pe care l-a învins cu acelaşi scor de 3-1.

Românii s-au descurat foarte bine şi la altetism, disciplină la care au cucerit două medalii, una de aur şi una de bronz. Aurul a fost câştigat de Roxana Bîrcă care este noua campioană mondială universitară. Ea a cucerit aurul  în proba de 5.000 m distanţă pe care a parcurs-o în 15’39″76/100, cea mai bună performanţă a sezonului. Românca a stat cuminte în pluton şi a atacat pe ultimii metri, terminând cursa cu un avans de 4 secunde în faţa rusoaicei Olga Kolovkina – 15’43″77.
Cealaltă atletă româncă de la 5.000 m, Cristina Frumuz, a sosit a 8-a, în 16’39″07.
A treia medalie a zilei a fost cucerită de Carmen Toma, la triplusalt, cu o săritură de 14.14 metri.