Două turnee de fotbal organizate de CS Primavera

Ambele au fost câștigate de echipele clubului organizator

primavera2Clubul Sportiv Primavera Satu Mare a dorit să puncteze aniversarea unui an de la înființare cu organizarea unor turnee de fotbal pentru copii. Au fost două turnee reușite disputate într-o ambianță plăcută și în condiții foarte bune la frumoasa bază sportivă “Club Campionii”.

Primul turneu, organizat în urmă cu o săptămână, a fost rezervat copiilor născuți în 2004 sau mai mici. Turneul a fost câștigat chiar de echipa organizatoare, cea de la Primavara (antrenor Dorin |uțuraș) 18 puncte, locul 2 fiind ocupat de FC Zalău 15 puncte, iar pe locul 3 s-a clasat Unirea Dej cu 14 puncte.

Sâmbătă s-a disputat al doilea turneu, cel rezervat copiilor născuți în anul 2003. La start s-au aliniat un număr de 8 echipe: CS Primavera (cu 2 echipe), Il Calcio Satu Mare, LPS Satu Mare, Unirea Săsar, LPS Bihor Oradea, Atletic Sighetu Marmației și Kinder Carei.

S-a jucat după sistemul “fiecare cu fiecare” iar după disputarea tuturor meciurilor, primul loc a revenit echipei CS Primavera albastru (antrenor Florin Fabian) 15 puncte (golaveraj 12-2), urmată de LPS Bihor cu același număr de puncte, dar cu un golaveraj inferior, 7-3. Dealtfel cele două echipe, neînvinse în turneu, s-au întâlnit în ultimul meci, scorul fiind egal, 1-1. Pe locul 3 s-a clasat Atletic Sighet care a totalizat 14 puncte.